Ezberleri Bozmak

Bodrum’a gönül vermiş sevgili çevre, doğa, kültür ve sanat dostları, İlçemizin yaza merhaba dediği şu günlerde hepimizi umutlandıran, bir hareketliliğe tanık oluyoruz. 

Ezberleri Bozmak

Bodrum’a gönül vermiş sevgili çevre, doğa, kültür ve sanat dostları, İlçemizin yaza merhaba dediği şu günlerde hepimizi umutlandıran, bir hareketliliğe tanık oluyoruz. 

Önce sizlere seçimlerden az önce yaşayıp, yerel seçim sonrası giderilen bir anımı aktarmak istiyorum; “Mahallemde belediyemizin işçileri zabıta nezaretinde çukurları kapatıyorlardı. Kapattıkları çukurun hemen alt tarafında  daha da küçük bir çukur vardı. Arabamla durup, alt taraftaki küçük çukuru kapatıp kapatamayacaklarını sordum. Aldığım yanıt o çukuru telekomun açtığını ve karışamayacakları yönündeydi.” 

Burada göstermek istediğim yaşam anlayışımda bulunmayan yargılama veya salt eleştiri duygumu tatmin etmek kesinlikle değildir, lakin yaşadığım bu durum ortada kurumlar arası bir koordinasyonsuzluğun olduğunun apaçık göstergesiydi. Ancak ne olurdu bir kürek sıcak asfaltta o çukurun üzerine atılıp, çevresel, toplumsal  aksaklık ve mağduriyet yaratan bu olumsuz durum giderilip, ilgili yetkiliye veya yetkililere tekerrür etmemesi için görevli zabıta tarafından bilgilendirme yapılsaydı. 

Yerel seçimlerin üzerinden bir ay geçti ve bu bir aylık kısa süreçte hep birlikte şahit olduğumuz güzel sevindirici gelişmeler yaşadık ve yaşamaktayız. Başkanımız Sayın Ahmet Aras’a yapmış olduğumuz ziyarette düşüncülerimi kendilerine aktarırken, bir Bodrum sevdalısı olarak yıllardır aciliyetle yapılması gereken konular üzerinde iyi bir başlangıcın yapıldığını lakin; ezberleri bozma şiarıyla toplumun, çevrenin yararı ve refahı için yapacağımız her işte ve projede marjinal faydanın sağlanabilmesi için, uygulanabilirlik kadar mühim olanın; toplumsal bilinci ve farkındalığı arttırmak suretiyle sürdürülebilirliğin sağlanmasının ve oluşturulan iklimin nesilden nesile korunabilmesinin önemini dile getirmiştim. 

Dileğim odur ki; Bodrumumuz’da yıllardır özlemini çektiğimiz bu anların, kararlılık ve mücadeleden taviz verilmeksizin, toplum ve çevre adına yapılacak sürdürülebilirliği olan projelerde ortaya çıkması muhtemel her türlü menfi durum ve bulanık suda balık avlamaya çalışanlara inat daim olmasıdır.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.