Ezilen Köpek İçin Suç Duyurusu!..

Bodrum'un Konacık Mahallesi'nde bulunan bir sitede yaşayan 2 aile köpekleri yüzünden karakolluk oldu. Taraflardan biri American Staff cinsi “Chapo” isimli köpeğin kızlarını ısırdığını iddia ederken, karşı taraf ise köpeklerinin bilinçli olarak ezildiğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Sosyal medyaya da yansıyan olay hayvanseverlerin tepkisine neden oldu.

Ezilen Köpek İçin Suç Duyurusu!..

Olay Konacık Mahallesi’ndeki bir sitede yaşandı. İddiaya göre sitede yaşamını sürdüren Ayça Yeliz isimli vatandaşın 21 yaşındaki kızı Begüm Çelik evlerinde besledikleri köpeklerini gezmeye çıkardı. O esnada açık kalan kapıdan çıkarak sokağa çıkan aynı sitedeki Yılmaz çiftinin American Staff cinsi “Chapo” isimli köpek , genç kızın kucağındaki köpeğe ulaşabilmek için dakikalarca kızın üzerine atladı. Yeliz'in iddiasına göre köpek, Begüm Çelik’i ısırarak yaraladı. 
 
Kızının araması üzerine bir süre sonra anne Ayça Yeliz kamyonetle bölgeye geldi. Kızını kamyonete aldıktan sonra kamyonet hareket etti, köpek de kamyonetin etrafından koşmaya başladı. Bu sırada 11 aylık olduğu öğrenilen Chapo, kamyonetin altında kalarak yaralandı. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde sürücü hayvana çarptıktan sonra aracını durdurup geri gelerek bir kez daha yerdeki hayvanın üzerinden geçti. Yaralanan köpek, can havliyle oradan oraya koşturdu. Köpeğin yaralandığını gören kamyonet sürücüsü Yeliz, bir dakikadan fazla bölgede bekledikten sonra dönüş yapıp olay yerinden uzaklaştı.

Kamyonet sürücüsü Ayça Yeliz, olay yerinden ayrıldıktan sonra kızını hastaneye götürdü. Ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü ve zabıtaya köpeğin sahipleri hakkında şikayette bulundu. Kanlar içinde kalan köpeği fark eden sahipleri, hayvanı battaniyeye sarıp hızlı bir şekilde veterinere götürdü. Vücudunda kırıklar ve iç kanama olduğu tespit edilip tedavi altına alınan köpek için İzmir’den ayrıca 2 veteriner getirildi. Bacağına protez takılan köpeğin tedavisinin sürdüğü, hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi.
 
Köpeğin sahibi Yılmaz ailesi de, Ayça Yeliz’in hayvanı ezdikten sonra yardım çağırmadan ve kimseye haber vermeden köpeği öylece bırakıp gitmesine tepki gösterdi, suç duyurusunda bulundu. Zabıta ise köpeği başıboş bıraktıkları gerekçesiyle köpeğin sahiplerine 400 TL para cezası kesti.

Yaralanan köpeğin sahiplerinden Onur Bolat, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çocuklarımız kapıyı açık bırakmışlar. Köpek de dışarı çıkmış. O esnada 20 yaşlarındaki bir hanımefendi kucağındaki bir köpekle burada geziyor. Köpek de oyuncu ve eğitimli bir köpek olduğu için oyun oynamak istiyor. Birkaç dakika boyunca hanımefendinin kucağındaki köpeği koklamak amacıyla zıplıyor. Kayıtlarda da görüldüğü üzere hiçbir ısırma veya zarar vermesi söz konusu değil. Onun akabinde hanımefendinin annesi kamyonetle geliyor. Hanımefendi kızı araca bindikten sonra köpeğimizi aracın etrafında gördüğü halde gaza basarak yukarı doğru çıkıyor.”

“ORTALIK KAN REVAN İÇİNDEYDİ”

Sürücünün köpeği kasıtlı bir şekilde ezdiğini savunan Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir kere eziyor, geri gidiyor. Bir kere daha eziyor. Sonra köpeğimiz kanlar içinde burada yatarken de yaklaşık birbuçuk dakika arabadan aşağı inmeden izliyor. Bizim de yanlışlıkla mı ezdi diye düşündüğümüz bir an oldu ama burada zile basıp köpeğimizle alakalı bir şikayette bulunabilirdi. Köpeğimiz burada kanlar içinde yerde yatarken ‘köpeğinizi ezdim, veterineri arayabilir miyiz’ ya da ‘neden köpeği saldınız’ diye bize bir tepki bile vermiş olsaydı yanlışlıkla ezmiş olabileceğini düşünebilirdik. Bizim asıl tepkimiz bu köpek orada kanlar içindeyken bırakıp gitmiş olması. O gün buraya gelenler ‘bu nasıl bir kan, burada ne oldu?’ diye tepki verdi. Ortalık kan revan içindeydi. Burada bırakıp gitmesi insanlığın vicdanına sığan bir şey kesinlikle değil. Madem ezdiniz, kapımızı çalın. Bunu yapmadığı için bizim gözümüzde bir vicdanslızlık örneği göstermiştir. Kanlar içinde yatan yavruyu bırakıp gitmiştir.”

“BİZ BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAK İSTEMİYORUZ”

Sürücünün köpeği ezdikten sonra hastaneye ve karakola gittiğini iddia eden Onur Bolat, sözlerine şöyle devam etti:

“Burada köpeği ezdikten sonra hastaneye gidip kızına rapor alıyor, sonra karakola gidip şikayetçi oluyor. Zabıtaya da şikayet ediyor. Görgü tanıklarının beyanları var, kızının herhangi bir yerinde yara bere olmadığına dair söylemler var. Biz bu işin peşini bırakmak istemiyoruz. Bizim köpeğimiz yaşam savaşını kazandı fakat sakat kaldı.”

Köpeğin yasaklı bir ırk olmadığını ifade eden köpeğin sahiplerinden Namık Yılmaz ise şunları dile getirdi:

“Benim tepkim, hanımefendinin buraya gelip köpeği ezip, dakikalarca kanlar içindeki yaralı köpeğe bakması, arabadan inmemesi, bir zile basıp haber etmemesi ve geri geri gidip kaçmasına. Peşinden rapor alıp zabıtaya haber vermesi, polise şikayet etmesi bizi üzdü. Bunu bilinçli şekilde yaptığını sanıyoruz.”

Köpeğin saldırısına uğradığını ve rapor aldığını ifade eden Ayça Yeliz'in kızı Begüm Çelik ise şunları dile getirdi:

"Köpeğim Bobby'i temel ihtiyaçlarını gidermesi için dışarıya çıkardım. Biraz ilerledikten sonra yüksek bir bahçe duvarından köpeği gördüm ve oradan atlayamayacağını düşündüm yine de Bobby'i kucağıma aldım hemen arkamı dönüp yürümeye başladım. O sırada hayvan hemen yanımda belirdi. Ben vücudumu siper ettim çünkü Bobby'ye saldıracaktı. Köpek eğitimi bildiğim için onu komutlarla durdurmaya çalıştım ama o böyle bir şey yapmadı. Ne tekme attım ne de zarar verdim. Montum kalın olduğu için ısırıklarını montumdan içeri geçiremedi ama bacaklarımda pijama olduğu için kanamalı yaralarla doluydu. 3-4 dakika sonra hemen annemi aradım yetiş diye. O da o sırada arabayla geldi. Hemen beni almak istiyordu ama hayvan bırakmıyordu. Ben kapıyı açtım hemen kendimi içeriye attım arabadan ama o hala paçamdaydı. Sonra kapıyı kapattım. Sonra biz hastaneye gittik, ısırıldığıma dair raporlarım var."

Köpeği çiğnediği iddia edilen Ayça Çelik ise yaptığı açıklamada kızını almaya geldiğinde köpeğin kızına saldırdığını ve kızını arabaya zor aldığını söyledi. Köpeğin kamyonetin altında yaralandığını kesinlikle görmediğini de söyleyen Yeliz, şunları kaydetti:

“Köpek önümden geçti ve yürüyordu. Ne kan gördüm ne bir şey gördüm. Ben köpeği görmedim. En son yanımdan geçip kapının yanına gittiğini gördüm. Zaten görüş alanımın çok dışında köpek. Yani ben orada canımla uğraşıyorum, kızımla uğraşıyorum. Yani bir yandan böyle bir şeyle uğraşmak bilmiyorum ben çarpmadım zaten. Hiçbir türlü çarpmadım. Hiç böyle bir şey hissetmedim bile. Tamamen durdum orada kornaya bastım ve geri döndüm. Yani ben niye böyle bir şey yapayım. Kendi hayvanım da var. Bu çok insanlık dışı bir şey. Asla böyle bir şey yok.”

Taraflar karşılıklı olarak birbirinden şikayetçi oldu.