Fatma Girik; 'Artık İyi Hissetmiyorum!..'

Bodrum’da yaşayan Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Fatma Girik, “Güzel yaşadım ama artık kendimi iyi hissetmiyorum. Öldüğümde arkamdan kötü konuşmasınlar yeter” dedi.

Fatma Girik; 'Artık İyi Hissetmiyorum!..'

Bu yılki 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin afiş yüzü Fatma Girik’ti. Ünlü yıldız pandemiden dolayı festivale katılamadı ama kalbi oradaydı. Hem pandemi, hem hayat, hem sağlık hem de sanat üzerine açıklamalar yapan usta oyuncu, “Son dönemde sanatçılar, sanat dışında her şeyi konuşur oldu. Milletin türbanını, kıyafetini konuşmak biz sanatçılara düşmez. Bizi var eden halktır” şeklinde konuştu. Girik, Posta gazetesinden Alev Gürsoy’a verdiği ropörtajda vasiyet niteliğinde açıklamalar yaptı.. 

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin afiş yüzü seçilmekten onur duyduğunu ifade eden Girik "Sinemaya adanmış bir hayat benimki. Bu adanmışlık içinde takdir görmek beni çok mutlu ediyor. Afişte ya ben ya Hülya Koçyiğit ya Türkan Şoray ya Filiz Akın olacaktı. Zaten bizler olmayacak da kim olacak? Bizim kadar emek veren var mı? Koca 63 yıl" dedi.

Ünlü sanatçı sağlık durumunun nasıl olduğu sorusuna ise şu yanıtı verdi;

"İyi değilim. Kendimi eskisi kadar iyi hissetmiyorum. Bacaklarım kötü durumda, birinin yardımı olmadan yürüyemiyorum. Çok oynak bir tansiyonum var. Bir de zaten beyin ameliyatı olmuştum, kafamda shunt takılı. Ameliyat olmasaydım kör olacaktım. Sağlığın gittikten sonra hayatın anlamı yok. Çok güzel yaşadım. Dilerim, herkes hayatı benim gibi yaşasın. Sonuçta yaşım da epeyce ilerledi. Bisiklete binip sek sek oynama çağım geçti ama yine de insan kendini iyi hissetmek istiyor. Her ölenle ben de ölüyorum, her yakınını kaybedenle ben de üzülüyorum. “Bu nasıl bir çağ?” diye sorguluyorum. Acı çeken insanları gördükçe bir zamanlar yaşadığımız saadetin ne kadar güzel olduğunu daha da iyi anlar olduk. O eski günleri mumla arıyoruz. Dünya berbat durumda. 10 aydan fazladır evden çıkmıyorum, sadece bir kez hastane kontrolüne gitmiştim. Gazete okuyorum, kitap okuyorum, televizyon seyrediyorum… Yaşamak, her şeye rağmen direnmektir."

Koronavirüs salgını ve aşı tartışmaları ile ilgili de konuşan Girik, kendisinin de aşı olacağını ifade ederek şöyle konuştu;

"Koşa koşa hemen olurum. Aşı üzerinden muhalefet ya da milliyetçilik yapılmaz, yanlış. Hemen gelsin, hemen şimdi vurulurum. Sağlık her şeyden önemli. İnsanlar patır patır ölüyor. Dünya kimsenin seyretmek istemediği bir gerilim filmine dönüştü. Böyle bir süreci yaşayacağımızı rüyamda görsem inanmazdım. 65 yaş üstündekilere de biraz haksızlık ediliyor. Çözüm, onlara kısıtlama getirerek olmaz. Bence tüm ülkeyi en az 20 gün kapatmalılar. Hiç kimse sokakta olmayacak, ülkeye dışarıdan kimse girmeyecek ama işte olan yine gariban vatandaşa olur. Evine nasıl ekmek götürecek? İnsanlar bu süreçte daha da fakirleşti. Zengin, malına mal ekliyor; fakir, gitgide fakirleşiyor. Dünyanın halini gördükçe yaşamın anlamını yitiriyorum. Birkaç yıl daha yaşasam ne olacak?" dedi. 

Fatma Girik muhabirin ölünden korkar mısınız ve herhangi bir vasiyetiniz var mı sorularına ise şu yanıtı verdi;

"Hem de çok! Öleceğim diye ödüm kopuyor. Çünkü arkamda bana ihtiyacı olan kişileri bırakmış olacağım. Mesela annemden önce ölmek istemem. Ne yapacak bensiz? Ki yaşı da çok ilerlerde. Kızım var, Ahu, benden başka kimsesi yok ama öleceğim sonuçta. Allah sıralı ölüm versin herkese… Öldüğümde arkamdan kötü konuşmasınlar bana yeter! Kimsenin canını yakmadım, kimseye kötülük yapmadım, kul hakkı yemedim, kimseyi hor görmedim, kimseye şımarıklık ya da güç gösterisi yapmadım. En önem verdiğim şey bu. İyi insan olmak, dünyadaki her şeyden daha zordur. Sanatımın da hakkını verdim. Halkın sanatçısı oldum."

Girik, 2021’den beklentilerini ise "2020, çok korkunç ve uğursuz bir yıldı. Umarım 2021, 2020’yi aratmaz. İşsizlik sorunu bitmez ama dilerim azalır, pandemi etkisini yitirir… Ben yaşayacağımı yaşadım ama istiyorum ki gençler ezilmesin bu kıyamette. Dünyanın güzelliklerini de yaşasınlar. Kimse “Neden böyle bir dünyaya geldim ki?” diyecek kadar sıkıntı, acı, yokluk çekmeyi hak etmiyor. Ah! Çocuklarımıza çok içim yanıyor" sözleriyle dile getirdi.