Feribottakilerin Dikkati Kurtardı!..

Yunan Sahil Güvenlik unsurlarınca bindikleri lastik botun motoru alınıp denize tekrar itilen 19 kaçak göçmen, denizin ortasında mahsur kaldı.

Feribottakilerin Dikkati Kurtardı!..

Bodrum’dan Avrupa ülkelerine gidebilmek için lastik botla denize açılan 19 göçmen, Yunan Sahil Güvenlik unsurları tarafından yakıtları ve motorları alındıktan sonra denizin ortasında ölüme terk edildi. 

Sabah saatlerinde Bodrum-Datça seferini yapan Bodrum Feribot İşletmelerine ait "Kemal Reis 3" adlı feribotun kaptanı Uğur Özsarsılmaz, Karaada'nın güneyinde bir lastik bot olduğunu fark etti. İçinde insanların olduğu lastik botun hareketsiz halde bulunduğu gören Özsarsılmaz, durumu Sahil Güvenlik Komutanlığına bildirdi. Feribot, ekip gelene kadar da göçmenlerin yakınından ayrılmadı. 

Kardak açıklarından hareket ederek bölgeye gelen Sahil Güvenlik botuna alınan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bazıları Filistin ve Suriye uyruklu, bazıları da Afrika ülkelerinden toplam 19 göçmen, Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanlığına getirildi.

Feribotun kaptanı Özsarsılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, botu uzaktan gördüğünde sığınmacı botu olabileceğini tahmin ettiğini söyledi. Rotasının dışında olmasına rağmen bota doğru hareket ettiğini belirten Özsarsılmaz, "El sallamaya başladılar. Botun motoru yok, küreği yok. Üzerlerinde can yelekleri yoktu. Birkaç yolcu sahil güvenliğe bilgi verdikten sonra sefere devam etmemi istedi ancak ben bırakmadım. Acil bir durumda müdahale etmek için bekledim. Vicdanım rahat. İnsanın ülkesinden, vatanından ayrılması kolay değil" ifadelerini kullandı.

Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanlığında sağlık kontrolünden geçirilen sığınmacılar, işlemlerinin ardından Muğla Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edilecek.