FİLİPİNLERDE BODRUM RÜZGÂRI

Merkezi Fransa'da bulunan ve Bodrum'un Türkiye'den tek üyesi olduğu "Dünyanın En...

FİLİPİNLERDE BODRUM RÜZGÂRI
Merkezi Fransa'da bulunan ve Bodrum'un Türkiye'den tek üyesi olduğu "Dünyanın En Güzel Koyları Birliği" gelecek dönem başkanı Galip Gür, Filipinlerden birliğe üye olan Puerto Galera beldesinde yapılan "1. Malasimbo Müzik ve Sanat Festivali"nin açılışına katıldı.

Festivalin açılışını, Filipin Turizm bakanlığı genel sekreteri Alberto Aldaba, Puerto Galera belediye başkanı Hubbert Christopher Dolor, Puerto Galera temsilcisi ve organizasyon komitesi başkanı Hubert d'aboville ile birlikte yaptı.

Festival süresince birçok uluslararası basın ve yayın kuruluşuna röportaj veren Galip Gür'e özellikle önümüzdeki yıl Eylül ayında başkanlık görevini Fransız Jerome Bignon'dan devralacak ilk Türk olması nedeniyle Türkiye ve Bodrum hakkında çeşitli sorular yöneltildi.

Filipinlerde Puerto Galera Belediye başkanı ve Filipin Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri ile de bir toplantı yapan Gür, Bodrum ve diğer koylarla ilgili izlenimlerini ve bilgilerini paylaştı.

Gür Kent Haber'e yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bodrum'un gördüğü ilginin kendisini çok şaşırttığını anlatarak şunları söyledi:

"Dünya'nın en güzel koyları birliğinin 25 ülkeden, 32 üyesi var. En son Yunanistan'dan Patmos ve Kamboçya'dan bir üyemiz oldu. Bunların da kabulü yapıldı. Filipinlerde Puerto Galera'da ilk defa müzik ve sanat festivali yapıldı, bende oraya davetli olarak gittim. Festival 18-19 Şubat tarihlerinde gerçekleşti, ben gerçekten böyle bir organizasyon beklemiyordum. İlk defa orayı ziyaret etme olanağı buldum, çok güzel bir yer. Festivalin yapıldığı bölgede özellikle dalış turizmi çok popüler, bu festivali de ormanlık alanda yapıldı, teknolojiyi de son derece iyi kullandılar. Dünya'nın dört bir yerinden gelen gruplar burada konserler verdi, bizi çok güzel ağırladılar orada. Puerto Galera Belediye başkanına Bodrum belediyesinin çalışmalarını anlattım, Bodrum'un tecrübelerini paylaşmak istediğini belirtti. Koruyarak turizm artık Dünyanın her tarafındaki güzel koyların öncelikli düşünmek zorunda olduğu bir kavram. Bunun farkına varan yöneticiler yaşadıkları ve yönettikleri yeri korumak için çeşitli projeler üretip turizmin zararlı etkilerinden korunmaya çalışıyorlar " dedi.

Puerto Galera Belediye başkanı Hubbert Christopher önümüzdeki yıl 2.si yapılacak festivalde Türk müzik guruplarını da görmek istediklerini söyledi.