Film Gösterimi ve Söyleşisi Yapıldı

Bodrum’da Ara Boyutlar Bilim Felsefe ve Sanat Grubu tarafından film gösterimi ve söyleşisi gerçekleştirildi.

Film Gösterimi ve Söyleşisi Yapıldı

Bilim, felsefe ve sanat alanlarında etkileşimli çalışmalarda bulunan "Ara Boyutlar Bilim Felsefe Sanat Grubu", seminerlerin dışında film gösterimi ve söyleşiler de düzenlemeye başladı. 

Etkinliğin ilkine Koç Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Direk katıldı. Steve Jacobs’un yönettiği ve ABD’li aktör John Malkovich’in başrol oynadığı 2008 yapımı “Utanç (Disgrace)” isimli filmin izlendiği etkinlikte Prof. Dr. Zeynep Direk, film üzerine yazdığı makaleden hareketle Oasis Cinemarine Sinemaları’nda bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Kent Haber’e konuşan Prof. Dr. Zeynep Direk, olumsuz duygular üzerine çalıştığı dönemde edebiyat eserlerine de baktığını dile getirerek şöyle dedi:

“Bu dönemde Utanç isimli kitabı okudum ve filmi üzerine de makale yazdım. Filmi izledik, ardından utanç duygusu üzerine tartışma yapıyoruz. Filmde kalpten gelen deliliği, dürtüselliği savunan ve romantik şeyler üzerine ders veren bir üniversite hocasının, kendisini dürtülerine teslim etmesiyle, yaşadığı bir deneyimle, suçlu olduğunu bildiği halde utanmadan süreci tamamlayıp işini kaybetmesi anlatılıyor. Ondan sonra Güney Amerika’nın kırsal kesiminde kızıyla yaşarken kızının yaşadığı tecavüz sonrasındaki çaresizliği ile yüzleştikten sonra kadın olmanın ne ırksal, sınıfsal dinamiklere de bağlı olarak ne kadar zor bir şey olduğunu anlaması. Kendi erkekliğini de yeniden sorgulayıp yaşadığı sınır aşımından dolayı utanç duyması, özür dilemesi sürecini tartışıyoruz.”