Fırtına Günlük Yaşamı Olumsuz Etkiledi

Bodrum’da güney ve güneybatı yönünden esen fırtına etkili oluyor. Fırtına nedeniyle ağaçların dalları kırıldı, Bodrum- Datça arasındaki feribot seferleri ertelendi.

Fırtına Günlük Yaşamı Olumsuz Etkiledi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün fırtına uyarısı yaptığı Kıyı Ege’de fırtına günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Bodrum’da güney ve güneybatı yönlerden esen rüzgarın saatteki hızı, karada zaman zaman 70 kilometreye kadar ulaştı. Bodrum Liman Başkanlığı, denizcilerin liman dışına çıkmamaları için sık sık uyarılarda bulundu. Fırtına sebebiyle tekneler, rüzgardan daha az etkilenen koylara demirlendi. 

Yarımada’nın güney sahilleri Ortakent, Bitez, Gümbet ve Kumbahçe sahillerinde büyük dalgalar oluştu. İlçenin bazı bölgelerinde ağaç dalları kırıldı. Bodrum’un en işlek caddesi Cevat Şakir Caddesi’nde bir ağaç kökünden sallanmaya başladı. İhbar üzerine bölgeye gelen zabıta ekipleri, ağacın çevresini şeritle kapatarak önlem aldı, yayalar karşı kaldırıma yönlendirildi. 

Olumsuz hava şartları, feribot seferlerini de etkiledi. Bugün yapılması planlanan Bodrum ile Datça arasındaki Feribot seferi, fırtına nedeniyle Çarşamba gününe ertelendi. Turgutreis Bahçelievler Mahallesi’nde elektrik tellerinin koptuğu öğrenildi. Fırtınanın gece saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. 

Öte yandan Meteroloji Kıyı Ege için sağanak yağış uyarısında da bulundu. Açıklamada şöyle denildi:

"Kıyı Ege’de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olması, beklendiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."