Fırtına Yarımada Genelinde Etkili Oldu

Bodrum’da dün gece etkili olan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Akşam saatlerinde başlayan fırtına gece yarısından sonra şiddetini artırdı. Zaman zaman sağanak yağışın eşlik ettiği fırtına sabah saatlerinde etkisini kaybetti.

Fırtına Yarımada Genelinde Etkili Oldu
 

İlçede güney ve güneybatı yönlerden esen fırtına günlük yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Fırtına nedeniyle Çarşı Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’ndeki bir binanın üçüncü katındaki tente, bulunduğu yerden koparak uçtu. Tente caddedeki başka bir binanın çatısına uçarken olay maddi hasarla atlatıldı. 

Tentenin uçtuğu dükkanda bulunan esnaf Erkan Koçak, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

"Birden fırtına ile yüksek bir ses duyduk, dışarı çıktığımızda karşı komşumuzun sahile bakan çatısı rüzgarın şiddetinden uçarak bizim çatının üzerine uçuyor. Hasar tespiti yapıldı. Olay anında buradaydım, burada oturuyordum. O anda sesle dışarı çıktığımızda zaten böyle bir olay yaşadık. Geçmiş olsun diyelim” dedi.

Meteorolojik verilere göre, hızı zaman zaman 6 ila 8 (50-74 km/sa) arasında değişen fırtına nedeniyle bazı mahallelerde ağaçlar devrilirken, bazı bölgelerde de büyük ağaç dalları kırıldı. Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler zarar gören onlarca ağaca müdahale etti. Devrilme tehlikesi bulunan ağaçlarda da budama çalışmaları yapıldı. 

 

Yalıkavak, Yokuşbaşı, Kumbahçe, Mumcular ve Bahçeyaka Mahallelerinde yol üzerine devrilen ağaçlar gerekli yol güvenlikleri alındıktan sonra iş makinesi yardımıyla kaldırıldı. Bodrum Belediyesi ekipleri, Gölköy Mahallesi'nde beton elektrik direği ve devrilen ağaca da müdahale etti. AYDEM ile birlikte yapılan ortak çalışmalar sonucunda yol trafiğe açıldı. 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bu tür olumsuz hava koşullarında tehlike yaratabilecek ağaçlara önceden müdahale edildiğini, yapılan derin budama işlemlerinin fırtınalarda riskleri en aza indirdiği bildirdi.

İçmeler mevkisindeki Bodrumspor Yelken Kulübü’nde genç yelkencilerin ise kuvvetli rüzgara rağmen antenmanlarına devam ettiği görüldü. Denizde devrilen laser sınıfı yelkenini yeniden kaldırmaya çalışan genç yelkencinin bu mücadelesi kameralara yansıdı.