Fon Desteği İçin AB'ye Başvuru Yaptılar

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı, Halikarnassos sur projesinin diğer etaplarına fon desteği sağlanabilmesi için Avrupa Birliğine, Hollanda'nın Den Bosch Belediyesi ile resmi başvuru yapma konusunda anlaşmaya vardı.

Fon Desteği İçin AB'ye Başvuru Yaptılar

Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal ve yönetim kurulu üyeleri Oğuz Hamza, Nazan Çorta, Dilek Altun ve Afet Aksu, konunun detaylarını paylaşmak için Marina Vista Otel’de düzenlenen toplantıda Bodrum basını ile bir araya geldi. 

Avrupa Birliği (AB), Bodrum ilçesinde Akademia Vakfı tarafından başlatılan “Halikarnassos Surları Projesine" büyük ilgi gösterdi. Bu kapsamda, Avrupa Birliği Proje Danışmanları, 14 Ocak 2022 tarihinde Bodrum’a gelerek Halikarnassos Surlarına bir inceleme gezisi düzenledi. Gezi esnasında Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal ve Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay kaya, AB yetkililerine, yürütülen proje hakkında bilgiler aktardı.

Halikarnassos Surlarına yapılan inceleme gezisi sonrasında, Avrupa Birliği danışmanları ve direktörlerinin yaptıkları değerlendirme ile Akademia Vakfına Avrupa Birliğinden davet geldi.

HOLLANDA’NIN DEN BOSCH KENTİNDE HALİKARNAS SURLARI PROJESİ SUNULDU

15-16 Haziran 2022 tarihleri arasında bir dizi görüşmeler yapmak üzere vakfın başkanı Özay Kartal ve Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya, Hollanda’nın Den Bosch kentine gitti. İkili öncelikle Avrupa Birliği Proje Danışmanı Jean Coumans ve Bert Michielsen ile görüştü, sonrasında ise Den Bosch Belediyesi Anıtlar Departmanı Başkanı Ivo Scheffers ile görüşmelerde bulundular.

Den Bosch belediye binasında yapılan görüşmelerde vakıf başkanı Özay Kartal, 1 saatlik bir sunum ile Halikarnassos Surları Projesi ile ilgili bilgiler aktardı.

Sunum sonrası, Den Bosch Belediyesi Anıtlar Departmanı Başkanı Ivo Scheffers ise kendi şehirlerinde kazı, temizlik, konservasyon ve restorasyonunu tamamladıkları 6,5 km’lik sur duvarları projelerinin sunumunu yaptı. Scheffers, sunumunda 6,5 km’lik Den Bosch Sur Duvarları Projesinin 7,5 km’lik Halikarnassos Sur Duvarları Projesi ile amaç-hedef bağlamında çok büyük benzerlikler gösterdiğini belirtti. Ivo Scheffers, kendi projelerine sağlanan Avrupa Birliği destekleri hakkında bilgileri de aktararak, ardından kendi bilgi birikimlerini ve Avrupa Birliği destek süreci konusunda iş birliği içinde olmak istediklerini belirtti.

Bu süreci hızlandırmak üzere Den Bosch Belediyesi, Akademia Vakfının, kısa adı EFFORTS (Eurpean Federation of Fortified Sites) olan Avrupa Korunmuş Alanlar Federasyonuna olan üyelik sürecini de başlattı.

AVRUPA BİRLİĞİNE RESMİ BAŞVURU İSE EYLÜLDE

Tüm bu gelişmeler ışığında Akademia Vakfı, 2022’nin Eylül ayında Halikarnassos sur projesinin diğer etaplarına fon desteği sağlanabilmesi için Avrupa Birliğine, Den Bosch Belediyesi ile resmi başvuru yapma konusunda anlaşmaya vardı.

Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal yaptığı açıklamada, “Halikarnassos Sur Projemiz, Avrupa Birliğinde çok benzeri bir projeyi başarıyla hayata geçirmiş olan Den Bosch Belediyesinden büyük ilgi gördü. Bir insanlık mirası olarak gördükleri Halikarnassos Surlarına, kendi tecrübelerini bizimle paylaşmak istemeleri Bodrum adına gurur verici. Vakfımız şimdiye kadar başarı ile yürüttüğü bu projeyi, uluslararası alanda bulduğu desteklerle kısa sürede tamamlayarak Mozele Müze, Mars Tapınağı ve Stadyum gibi projelere yönelmeyi hedeflemektir.” ifadelerinde bulundu.