FRANSA'NIN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU DOMENACH BODRUM'DA

Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach'ın, Bodrum ziyareti ve Fransa Bodrum...

FRANSA'NIN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU DOMENACH BODRUM'DA
Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach'ın, Bodrum ziyareti ve Fransa Bodrum Fahri Konsolosu Françoise Olcay'ın göreve başlaması dolayısıyla Bodrum'da bir kokteyl düzenlendi.

Kokteyle, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Hayati Keskin, Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Başkanı ve Bodrumlu turizmci Galip Gür ile Bodrum ve Muğla bölgesinde yaşamını sürdüren Fransızlar katıldı.

Gecede Françoise Olcay Mayıs 2013'te görevi biten Gündüz Nalbantoğlu'ndan Fransa Bodrum Fahri Konsolosu unvanını da teslim aldı. Fransa Bodrum Fahri Konsolosu Françoise Olcay, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach'ın Bodrum'a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiğini söyledi. Bodrum ve Muğla bölgesinde yaşayan Fransızlarla bir araya gelmek amacıyla bu geceyi düzenlediklerini ifade eden Olcay, şöyle konuştu:

"Bölgemizde yaşayan Fransızların Bodrum'a ve bölgemize bakış açılarını düşünecek olursak herkes burada yaşamaktan çok mutlu. Tercih ettikleri çalıştıkları sektörler açısından bakarsak, Bodrum'un en büyük gelir kaynağı olan turizm sektöründe yer alan birçok Fransız var. Özellikle emeklilik dönemlerini Bodrum'da geçirmekten zevk aldıkları için burada mülk edinen burada ev kiralayan burada tekneleriyle tatil yapan Fransızlar var. Onların mutluluklarını duymak ve bizlerle paylaştıkları iyi dileklerini duymak da bizim doğru bir iş yaptığımızı ve Fransızların Bodrum'da olmaktan mutluluk duyduklarını bizlere kanıtlıyor" dedi.

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach'ın özellikle kendileriyle paylaştığı projelerin başında yıllardır gittikçe azalan, beklemeye alınan Türk-Fransız ilişkilerini daha dinamik ve günümüze uygun projelerle canlandırmak olduğunu belirten Olcay, konuşmasını şöyle tamamladı;

"Bunun sosyokültürel anlamda olanları siyasi anlamda olanları, iki toplumu bir araya getirebilecek projelerle, bunun özellikle dünya basınında yer alabileceği projelerle iki ülke insanının ki birlikte yaşamaktan mutluluk duyan ülke insanlarını bir araya getirebileceği projelerle canlandırmak ve bunları yayınlarken bunları bizlerle paylaşırken de bu ilişkiler sayesinde çok daha birbirine bağlı iki toplum oluşturmayı hedeflemekte" dedi.