Gastronominin Yeni Trendi...

Şef Pelin Dumanlı, “Gastronominin Yeni Trendi; Raw Food” başlıklı bir sunum yaptı. 

Gastronominin Yeni Trendi...

Oasis Sağlıklı Beslenme ve Mutlu Yaşam Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Şef Pelin Dumanlı idi. Oasis Küçük Toplantı Salonu’nda gerçekleşen etkinlik öncesi Kent Haber’e konuşan Dumanlı, şunları dile getirdi:

“Burada her hafta yeni söyleşiler oluyor. Bu hafta da gastronomide yeni trendler, raw food yani çiğ beslenme konularını ele alıyoruz. Bunların dışında farklı konuları da konuşacağız. Ben açıkçası şu anki trendlerle ilgili nabız yoklayacağım. Biraz katılanlarla konuşmak istiyorum. Neler yiyorlar, nasıl besleniyorlar. Çiğ besleniyorlar mı ya da glutensiz besleniyorlar mı? Çok sakatat yiyorlar mı, et yiyorlar mı? Çünkü aslında her şey birer trend. Bazı şeyler gelip geçici. Önemli olan neyi, nasıl yediğimiz ve vücudumuza nasıl baktığımız.”

Trendler hakkında da konuşan Dumanlı, “Sağlıkla ilgili konular gündeme geldiği zaman, örneğin glutensiz beslenme, örneğin çiğ beslenme, örneğin çölyak hastasıyım hayatımdan unu ve ekmeği çıkarıyorum gibi. Bunlar aslında tıp ve sağlık konuları olmakla beraber gastronominin alanı. Çünkü biz bunlarla ilgili konuştuğumuzda bu trend tüketiciye yönelik ürünler üretiyor. Bu da aslında bir pazar.” ifadelerini kullandı. 

Çiğ beslenme(raw food) ile ilgili de sözlere yer veren Pelin Dumanlı, “Çiğ beslenme aslında M.Ö. insanlar nasıl yemek yiyorlarsa, yani ateş bulunmadan önce, bugün de 45 derecenin altında pişmeyen ürünlerin tüketildiği bir beslenme şekli. Bu çiğ beslenmenin yararlı olduğu konular var, zararlı olduğu konular var. Bunlar sağlıkla ilgili de konular. Tıp doktorlarının da görüş bildirmesi gereken konular. Ben daha çok Bodrum’da çiğ olarak neler tüketilebilir, bunlarla ilgili konuşacağım.” şeklinde konuştu. 

Dumanlı, etin ise insanların çiğ yediği yiyecekler sınıfına girmediğini söyledi. 

Oasis Sağlıklı Beslenme ve Mutlu Yaşam Sohbetleri, 25 Ocak Cumartesi saat 14.00’te, Yoga Eğitmeni Serpil Samay'ın sunumu ile ‘Yoga, Ayurvedik Beslenme ve Çakra İlişkisi’ konu başlıklarında devam edecek.