Gazetecilerden Çirkin Saldırıya Tepki

Bodrum’da gazeteci Fatih Bozoğlu’nun haber yaptığı sırada sözlü ve fiziki saldırıya uğramasına Bodrum ve Muğla’daki basın mensupları tepki gösterdi.

Gazetecilerden Çirkin Saldırıya Tepki

Umurça Mahallesi Mümtaz Ataman Caddesi üzerinde Aydem tarafından yürütülen elektrik hatlarını yer altına alma çalışmaları, zamanlaması nedeniyle bölgede yaşayan vatandaşlar ve esnafın tepkilerine neden olurken, bölgede konuyla ilgili haber çalışması yapan Fatih Bozoğlu, bölgedeki görevlilerin sözlü ve fiziki saldırısına uğramış, kamerası kırılmıştı. 

Çirkin saldırıya toplumun tüm kesimlerinden tepki geldi. Bugün, Bodrum ve Muğla’da görev yapan basın mensupları, saldırıya tepki gösterdi. 

Deneyimli gazeteci Ercan Vuranlar, bu gibi şiddet olaylarının son bulmasını diledi.
 
Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ise gazetecilik yapmanın suç olmadığını ifade ederek “Nasıl ki iyi konuları haber yapıyorsak, halkın görmesi gereken olumsuzlukları da haber yapacağız. Kaldı ki Bodrum gibi bir turizm kentinde bu günlerde bu çalışmanın yapılması Bodrum için bir zulümdür. Dün Fatih kardeşimize yapılan saldırı, Bodrum basınına yapılmış bir saldırıdır. İnşallah bir daha böyle bir olay yaşamayız.” dedi.  

Saldırıya uğrayan gazeteci Fatih Bozoğlu da sorunun tüm toplumun bir sorunu olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Dün doktorlara, avukatlara saldıranlar bugün gazetecilere saldırıyorlar. Yarın bir başkasına saldıracaklar, evde eşlerini çocuklarını dövecekler. Toplumsal bir travma yaşıyoruz. Hoşgörünün yok olduğu bir dönemdeyiz. Bir tanesi de bana rastladı. Oysaki ben sadece buradaki trafik sıkışıklığı ve yapılan işlemi yurttaşlara aktarmak için işimi yapıyordum ama nasıl bir gözü dönmüşlükse hem saldırı, hem görüntü almamı engellediler hem de ağza alınmayacak hakaretler ettiler. Fakat biz gazeteciler hep birlikteyiz. Biz işimizi yapıyoruz. Gazetecilik yapmak suç değildir.”

Basın açıklaması sonunda gazeteciler saldırıyı alkışlarla protesto ettiler. 

Muhabir: Hamdi Yörür