Geçmişten Bugüne Seramiğin Hikayesi...

Oasis Sanat Galerisi’nde geçen hafta seramik sergisi açan Yüksel Güner, “Seramik Sanatı” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Geçmişten Bugüne Seramiğin Hikayesi...

Oasis Sanat Galerisi’nde geçen hafta seramik sergisi açan Yüksel Güner, “Seramik Sanatı” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünün ilk mezunlarından, seramik sanatçısı Yüksel Güner’in sergisi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ederken Güner, Oasis Sanat Galerisi’nde seramik üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Söyleşide Kent Haber’e de konuşan Yüksel Güner, “Bizim bugünkü konumuz seramik sanatıydı ama ben yalnızca seramik sanatına bağlı kalmak yerine; seramik nedir, insanoğlu seramikle nasıl tanışmıştır, ne kadar zamandan beri insan hayatında vardır gibi konuları ele aldım” dedi.  

İnsanoğlunun 9 bin yıl önce seramikle tanıştığını ifade eden Güner, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar bulunan seramik eşyaların yaşı, 9 bin yılı geçmedi. Seramik en başta fonksiyonel işlerde kullanılmaya başlandı. Testi yapılmış, tuğla yapılmış, kiremit yapılmış. Karo yapılmış, tabak çanak yapılmış. Bu insanların günlük kullanımı içerisine girmiş. Sonra biraz tıbba girmiş. Protez dişler, diz kapağı protezi, kalça protezi yapılmış. Şimdi bir çok teknolojik gelişmenin altında seramik yatıyor. Eğer insanoğlu seramiği bulmasaydı Ay’a gidip gelemezdi. Atmosfere giden kabin müthiş bir sürtünmeyle giriyor. Dikkat ederseniz uzaya giren bir göktaşı sürtünmeden dolayı sıcaklıktan dolayı yanıyor. Seramik o kadar iyi bir izolasyon malzemesi halinde geldi ki o izolasyon malzemesiyle kaplı olan kabin Dünyaya girerken zarar görmüyor. Bugün en sert malzeme doğal elmas. Artık elması aşındıran seramik malzemeler var. O kadar sert. Çok yönlü bir malzeme. Bir kere yalıtkan malzeme. Elektrikte kullanılıyor. En iyi yalıtkan malzeme halen o. Daha iyisi bulunmuş değil. Seramik bugün farkında olduğumuz veya olmadığımız o kadar çok teknolojinin içerisinde kullanılıyor ki.”

Seramiğin sanatta birkaç yüzyıl önce kullanılmaya başladığını ifade eden Yüksel Güner, “Sanattan önce fonksiyonel olarak kullanılmış. Seramik sanatı yapmak isteyenler, ‘seramikten sanat mı olur’ diyenlerle sürtüştü. Bu sürtüşmelerin sonunda seramik sanatı kabullenildi. Seramik bir malzemeden başka bir şey değil. Seramik sanatçının elinde saksı da olur, bir dekoratif malzeme de olur, bir heykel de olur. Dolayısıyla seramiğin sanat halini artık herkes kabullendi. Ama iyi sanatçının elinde başka bir sanat oluyor, rastgele bir sanatçının elinde de çok makbul olmayan bir şeyler doğuyor. Ben sanatçı olduğumu iddia eden biri değilim. Ben seramikçiyim. 41 yıl seramik endüstrisinde çalıştım. Ama emekli olduktan sonra eşimle birlikte atölyemizi getirdik. O günden sonra estetik seramik yapmaya çalıştım. Ben seri bir şey üretmiyorum. Hepsi tek parça, özgün parça. Hepsi elimde parmaklarımla yaptığım çalışmalar” ifadelerini kullandı.
 
Yüksel Güner’in sergisi 5 Temmuz 2019 tarihine kadar, ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.