Gelendost Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Bodrum’da 'Çevreci Ana' olarak anılan Saynur Gelendost için Türbe Mezarlığı'ndaki kabri başında anma etkinliği düzenlendi. Anmada Saynur Gelendost’un “Bodrum Dünya Çocukları Eko Kültür Köyü Projesi”nin hayata geçirilmesi talep edildi. 

Gelendost Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Sağlığında çevre ile ilgili çalışmaları nedeniyle "Çevreci Anne" olarak tanınan Saynur Gelendost, ölümünün 17’nci yılında mezarı başında anıldı. Anma törenine Gelendost’un yakınlarının yanı sıra Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, çeşitli STK temsilcileri ve sevenleri katıldı. 

Bodrum Belediyesi’nin katılımcılara çiçek fideleri verdiği etkinlikte konuşan Gökova Sürekli Eylem Kurulu gönüllüsü Reşat Uygun, geçtiğimiz yıllarda Gelendost’un adının bir sokak, cadde veya meydana verilmesi talebini yineleyerek şunları söyledi;

“Onun söyleyecek hep bir sözü vardı ve hep söyledi. Herkesin de söylemesini isterdi. Sınırsızlık Meydanları projesi ve uygulaması ile de yaşama geçirdi. Muğla’daki Sınırsızlık Meydanı hala yaşıyor ve bütün protestolar, basın açıklamaları orda yapılıyor ama ne yazık ki Bodrum’da, Gündoğan’da yaptığı meydan yıkıldı içimiz acıdı. Önceki dönem Belediye başkan ve yetkilileri söz verdiler. Bodrum’a meydan yapıp heykelini dikeceğiz dediler. Bir sokağa ismi verilsin diye imzalar topladık. ‘Verdik’ dediler, aradık sokağı bulamadık. Şimdi bir kez daha söylüyor ve talep ediyoruz. Bu sözler tutulsun. Bodrum’un bir değeri, doğanın koruyucu anası bu Mavi Kadın hep yaşasın.”

Bodrum Belediyesi’nden bir talepte daha bulunan Reşat Uygun, konuşmasına şöyle devam etti:

“Buradan bu 17. yılda, Bodrum’un çalışkan başkanı Ahmet Aras ve yönetiminden anlamlı bir talebimiz daha olacak. Bugünlerde yaşadığımız savaş ve insanlık trajedisi ortamında Bodrum’dan mesaj olarak ülkeye yayılacak bir Saynur hayalini yaşama geçirmelidirler. Saynur'un çocuklar için büyük bir hayali vardı; Bodrum Dünya Çocukları Eko Kültür Köyü. Köyün yapılacağı yeri bile belirlemişti. Türkbükü Badem Adası. Çocukların boğulup cansız bedenlerinin sahillerimize vurduğu bu insanlık dramını bir ölçüde hafifletip insanlık tarihine bodrumdan bir katkı verebiliriz.”