GENÇ PİYANİSTLER SERTİFİKALARINI ALDI

13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilen Gümüşlük...

GENÇ PİYANİSTLER SERTİFİKALARINI ALDI
13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilen Gümüşlük Festival Akademisi Piyano ustalık sınıfına katılan 9 genç müzisyen, Toprak Ev’de verdikleri konserin ardından sertifikalarını Piyanist Gülsin Onay’ın elinden aldı.

Bu yıl ilki Piyanist Emre Şen, Emre Yavuz ve Ilya Kondratiev tarafından 8 Temmuz–14 Temmuz tarihleri arasında verilen piyano ustalık sınıfı kurslarına katılan genç yetenekler, 18 Temmuz’a kadar devam eden masterclass programını Piyanist Gülsin Onay’ın eğitmenliğinde sürdürdü. Piyano masterclassına katılan 9 genç yetenek aynı akşam Toprak Ev’de önce izleyici karşısına çıktılar sonra da düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Piyanist Emre Yavuz ve Ilya Kondratiev’in de katıldığı törende Masterclassa katılan yaşları 13 ile 19 arasında değişen, çeşitli okullardan 9 genç müzisyenin verdiği konserin geliri önümüzdeki yılın GFA programında yer alacak öğrencilerin eğitimlerinde kullanılmak üzere burs fonuna aktarılacak.

Festival merkezindeki Toprak Ev’de gerçekleşen konserde, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Lisesinden Pınar Altunca, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarından Ezgi Aykanat, Bilkent MHİO’dan Tuna Bilgin, Musik und Kunst Privatuniversitat der Stadt Wien’den Gülce Sevgen, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarından Mehmet Derya Kelebenkli, Zonguldak TED Kolejinden Beril Duran, 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarından Cansu Özdamar, Mimar Sinan GSÜ Devlet Konservatuarından Tuğçe Özcivan ve 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarından Yusuf Aykut Akarslan, J.S. Bach, W.A. Mozart, C. Debussy, L.v. Beethoven, F. Chopin, J. Brahms’dan eserler seslendirdiler. Konserin ardından ayakta alkışlanan genç yetenekler, gösterdikleri performansla büyük beğeni topladılar. Sertifika törenin ardından öğrenciler için bir de parti verildi.

Klasik müzik öğrencilerine açık bir masterclass programı olan kurslar, sahne deneyimine ve genişçe bir repertuara sahip olan öğrencilere yönelik gerçekleştiriliyor. Bu güne kadar GFA’a ya katılan 500’ün üstünde genç yetenek, bu programa dahil olarak, sertifika aldı. Festival akademisi, ayrıca 10 öğrenciye de yurt dışında burslu eğitimin kapılarını açtı.

Diğer yandan Gümüşlük Festival Akademisi, yeni bir projeyle Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında 8 müzik öğrencisine çok önemli bir fırsat sunmaya hazırlanıyor. Masterclassa katılan öğrencilerin büyük başarı sergilediklerini ve gelecek vaat ettiklerini belirten Gülsin Onay, çok başarılı bir neslin yetiştiğine dikkat çekerek, GFA’nın yeni projelerle eğitime katkı vermeye devam edeceğinin altını çizdi. Bu kapsamda, Gümüşlük Festival Akademisinin, Avrupa Birliğinin festivaller organizasyonu olan EFFE ile başlattığı diyalog sayesinde genç müzisyenler yıl boyunca; İtalya’da ve Bulgaristan’da iki festival/kurum ile çalışma fırsatı yakalayacaklar. Avrupa Birliğinden geçeceği öngörülen Erasmus Programı kapsamındaki projede, Türkiye’den 8 öğrencinin Ağustos ayında İtalya’da; Şubat ayında Bulgaristan’da ve önümüzdeki yıl, GFA masterclassslarında, AB'nin fonlayacağı maddi katkıyla, bedelsiz masterclass programlarında yer alması planlanıyor.