Genç Yıldızlar Gümüşlük’te Konser Verdi

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, GFA’da eğitim alan genç piyanistlerin konserleriyle devam etti…

Genç Yıldızlar Gümüşlük’te Konser Verdi

Gümüşlük Festival Akademisi Piyano Masterclass öğrencileri, Gümüşlük sahilindeki Festival merkezinde, piyanistler Juan Lago, Belen Navarro ve Gülsin Onay’dan aldıkları piyano masterclassı kapsamında, Toprak Ev’de bir konser verdi. 

GFA Piyano Masterclassı’nda bu yıl Devlet Sanatçısı Gülsin Onay ve 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında bir konser veren İspanyol piyanistler Juan Lago ve Belen Navarro’nun eğitmen olarak katıldıkları ustalık sınıfı, 11 - 22 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti. Ustalık sınıfına katılan yaşları 13 ila 19 arasındaki 10 genç sanatçı, sahneye çıkarak bilgi ve tecrübelerini sergileyerek sertifikalarını aldılar.

GÜLSİN ONAY’DAN SÜRPRİZ

Gecenin sonunda konuşma yapan Piyanist Gülsin Onay, “Öğrencilerimizle gurur duyoruz. Hepsi birbirinden yetenekli ve pırıl pırıl bir kuşak yetişiyor” dedi. Gülsin Onay daha sonra bir sürpriz yaparak GFA’nın kıdemli öğrencilerinden Tuna Bilgin’le piyanonun başına geçerek J. S. Bach’ın “Partita no.1” başlıklı yapıtından “Prelude”, “Sarabande” ve “Menuet” adlı bölümleri seslendirdi. Program kapsamında sahne alması beklenen Tuna Bilgin’in elini inciltmesi nedeniyle sanatçılar, eseri birer elle icra ettiler. Öğrenciler daha sonra sertifikalarını eğitmenlerinin ellerinden alarak geceyi sonlardırdılar. 

BİR SONRAKİ PİYANO MASTERCLASSI TEMMUZ’UN 26’SINDA BAŞLIYOR

Piyano Masterclassının ikincisi ise 26 Temmuz - 6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sınıfın eğitmenliğini İngiliz piyanistler Murray McLachlan, Kathryn Page ve piyanistimiz Gülsin Onay üstlenecek. GFA’ya katılan genç yetenekler Kumda Piyano kapsamında 6 Ağustos akşamında izleyici karşısına çıkacak.