Banner ad space:headerSELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-01-29" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-01-29 12:16:00' and `ac`.`end_time` >= '2023-01-29 12:16:00' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=453checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-01-29" and view_hour=12 and campaign_id=453update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1658439

Gençlere Kim Sahip Çıkacak?

Ayhan Ongun, Bodrum'da eğitim gören üniversiteli gençlerin yurt sorununu bir kez daha kaleme aldı...

Gençlere Kim Sahip Çıkacak?

Bulunduğum her platformda dile getirmeye çalıştığım gençlerin sorunları ve özellikle de üniversite öğrencilerinin yurt sorununu yeniden gündeme getirmek zorunluluğu doğdu.

Yaklaşık iki ay sonra gerek Güzel Sanatlar Fakültesi, gerekse Denizcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencileri Bodrum’a gelecekler.

Hani bu gençler Bodrum’da ailelerinden bize emanetti!

Hani onları her türlü risk ve tehlikelerden koruyacak, her türlü sorunlarında yanlarında olacaktık!

Buradan Muğla Valisi başta olmak üzere, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü, Büyükşehir Belediye Başkanı, Bodrum Belediye Başkanı, Ticaret Odası başta olmak üzere tüm meslek örgütleri başkan ve yöneticilerine seslenmek istiyorum.

Bu gençlere sahip çıkmak sizlerin görevi ve sorumluluğudur.

Bodrum Kamuoyu bu konuda atılacak her adıma destek vermeye hazır.

Ancak görüştüğümüz her yönetici, bu konuda gereken her şeyi yapacakları sözünü vermelerine karşın, sorun orta yerde duruyor.

Bu konuya ilişkin çözüm önerilerimi de belirtmek istiyorum.

Uzun vadeli ve kalıcı çözüm; Kredi ve Yurtlar Kurumunun Fakültenin bulunduğu kampüs içerisine bir öğrenci yurdu yapmasıdır. Bu konuda yeterli arsa var ve Bodrum Kaymakamı Sayın Bekir Yılmaz gerekli girişimlerde bulundu.

İkinci ve acil alternatif, bu arsaya sözünü ettiğimiz kurum ve kuruluşların öncülüğünde başlatılacak bir kampanyayla hayırsever vatandaşlar tarafından ilk etapta 80 erkekler, 80 kızlar için iki blok yurt yapılması. Bununla ilgili mimari proje bile hazır. 

Üçüncü bir seçenek; Turgutreis’te bulunan Turizm ve Otelcilik Okulu bünyesinde faaliyet gösteren Uygulama Oteli devreye sokulabilir. İlk etapta 160 öğrencinin barınabileceği bu otel bir öğrenci yurduna dönüştürülebilir. Büyükşehir Belediyesi de yurtla okul arasında otobüs seferleriyle ulaşım sorununu çözebilir.

Bunlar benim ilk aklıma gelen çözüm önerileri.

Başka yol ve yöntemler de bulunabilir.

Örneğin ikinci el konutlar mayıs sonuna kadar değerlendirileceği gibi Pansiyon ve apart sahipleriyle görüşülerek öğrencilere uygun ekonomik koşullar oluşturulabilir.

Bence şimdi tam zamanı ve bu sorunun beklemeye tahammülü yok.

Aksi halde Eylül ayından itibaren bu gençleri biz fırsatçı ev sahiplerinin, acımasız pansiyon işletmecilerinin eline terk ederiz.

Oysa öğrencilere bir arada kalabilme imkanı sağlanırsa, güvenlik ve ulaşım sorunu da çözülmüş olur.

Bilindiği üzere son günlerde Bodrum’da fuhuş ve uyuşturucu ticareti arttı.

Gün geçmiyor ki, bu konuda bir operasyon yapılmasın.

Yarın bu gençlere barınacakları yerleri sağlayamazsak, gencecik insanlara fuhuş ve uyuşturucu şebekeleri sahip çıkacaktır.

Bu ayıbı hiç birimiz kaldıramayız.

Hepimizin dışarda okuyan, çalışan çocukları var.

Yarın aynı sorun onların da başına gelebilir.

Bu kenti yönetmekle görevli hiçbir yöneticinin bu sorunu görmezden gelme, yok sayma lüksü yoktur.

Olası olumsuzlukların vebali çok büyüktür, hepimiz birden bu vebalin altında eziliriz.

Spora, eğlenceye dünyalar harcanırken gençlerin bu yaşamsal sorununa seyirci mi kalacağız?

Gelin Bodrum’u tanıtacağız diye ayıracağınız bütçeyi bu gençler için kullanın.

Bu okullardan mezun olup gidecek binlerce gencin yapacağı tanıtım çok daha etkili ve yararlı olacaktır.

Bu gençlerin çaresizliği ve sonuçları üzerinden oluşacak olumsuz imaj, sizin tanıtım diye yaptığınız tüm çabayı, harcadığınız emek ve parayı bir çırpıda yok eder.

Oysa bu gençlerin birikiminden, enerjisinden, aldıkları eğitimden yararlanmayı niye düşünmüyorsunuz.

Grafik-Tasarım, resim, heykel, görsel sanatlar gibi Bodrum’un ve burada yaşayan insanların ruhuna, dokusuna uygun alanlarda eğitim gören bu gençlere sahip çıkmak Bodrum’da yaşayan herkesin görevi olmalıdır.

Keza bir deniz ve turizm kenti olan Bodrum’da yetişmiş denizcilere ne çok ihtiyaç var.

Bu gençlere vicdani bir borçtur ve buradan bir kez daha bu çağrıyı yapmak gereği duydum.

Acilen gençlere sahip çıkalım.