Gezi Eyleminde Arbede Yaşandı!..

Gezi Davası'ndan çıkan kararlara tepki göstermek isteyen yüzlerce kişi Bodrum Belediye Meydanı'nda bir araya geldi. Eyleme polis müdahalesi gelince meydanda bir süre arbede yaşandı.

Gezi Eyleminde Arbede Yaşandı!..

Bodrum'da bulunan çeşitli STK ve siyasi parti temsilcileri ile yüzlerce kişinin katıldığı eylemde "Her yer Taksim her yer direniş", "bu daha başlangıç mücadeleye devam", "faşizme karşı omuz omuza" gibi sloganları atan eylemciler, döviz ve pankartlar taşıdı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde basın açıklamasını EMEP İl Başkanı Nuri Ali Koç okudu. Okunan açıklama metninde şu ifadeler yer aldı;

"Dün sonuçlanan Gezi Davasında verilen cezalar, tek adam rejiminin “Adalet” cilasının son kalıntılarını da dökmüştür. Tarihe kara bir gün olarak geçmiş, yargılama suçu işlenmiştir. Artık mahkemelerden adil bir karar beklemek, bağımsız bir yargıdan söz etmek olanaklı değildir. 

Daha önce beraat kararları verilen Gezi davasında olmadı baştan denilerek sarayın ve siyasi iktidarın yetkililerinin talimatları doğrultusunda hukuk dışı ve geçersiz delillere dayanarak ve siyasi saiklerle verilen cezalar halk nezdinde yok hükmündedir. Kabul etmiyoruz. Verilen bu cezalar adalet, demokrasi, bağımsızlık talebi olanlara, eşitlik, özgürlük ve barış isteyenlere, iş-ekmek talep edenlere, havasına, suyuna, toprağına, zeytinine, ormanına sahip çıkanlara gözdağıdır. Gezi direnişine katılan milyonlara gözdağıdır. Verilen bu cezaları bizlere verilmiş sayıyoruz ve kabul etmiyoruz. Hepimiz Gezideydik !

İşsizliğin, yoksulluğun kol gezdiği , ekonomik krizin yükünün halkın sırtına yıkıldığı şu günlerde AKP- MHP iktidarı kaybedeceğini ön gördüğü seçimler öncesi 07 Haziran – 01 Kasım 2015 tarihleri arasında olduğu gibi korku iklimi yaratma çabası içerisindedir. Ama nafiledir, beyhudedir. Açıklanan ağır cezalar insanların aynı taleplerle bir daha sokağa çıkmaması için verilmiştir. Ancak bizler hak ve özgürlük mücadelemizden geri durmayacağız. “Her yer Gezi ! Her yer direniş!” demeye devam edeceğiz. Gezi geçmişte kalmış değil, hafızamızdan silinmemiştir."

Grup adına hazırlanan basın açıklamasının okunmasının ardından polisin uyarılarına rağmen bazı eylemciler meydandan ayrılmadı. Bunun üzerine bölgede bekleyen Çevik Kuvvet ekipleri gruba müdahale ett. Eylemcilerden bazıları alandan ayrılırken, bazı eylemcilerin polisin uyarılarına rağmen slogan atmaya devam etmesi üzerine polis gruba müdahale etti. Müdahalenin ardından polis ile eylemciler arasında bir süre arbede yaşandı.

Polis slogan atan eylemcilerinin etrafını çevirdi. O esnada diğer eylemciler ve caddeden geçen vatandaşlar, sözlü olarak polise tepki gösterdi.

Burada yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından serbest bırakılan eylemciler dağılarak meydanı terk etti.