Girit Yayı'nda Sarsıntılar Sürüyor

Akdeniz'de Girit'in güneyinde 2 Mayıs Cumartesi günü meydana gelen 6,4'lük depremin ardından sarsıntılar devam ediyor.

Girit Yayı'nda Sarsıntılar Sürüyor

İlk depremin ardından Cumartesi gününden Pazara kadar bölgede 5,2 ve 5,3'lük 2, 4.1, 4.2, 4.4 ve 4,5 büyüklüğünde 4 deprem başta olmak üzere onlarca sarsıntı kaydedildi. Girit Yayı olarak tanımlanan bölge tarih boyunca depremselliği ile biliniyor. Bölgedeki fay hatlarının 8 büyüklüğüne kadar deprem üretme kapasitesi olduğu belirtiliyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Girit Adası yakınlarında meydana gelen depremin merkez üssüne ülkemizde en yakın yerleşim biriminin Datça olduğunu ve şu ana kadar olumsuz bir ihbar alınmadığını açıkladı. 

AFAD'ın Twitter hesabından, saat 15.51'de Akdeniz'deki Girit Adası yakınlarında meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki sarsıntıya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "Akdeniz'de Girit Adası yakınlarında meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depreme en yakın yerleşim yerimiz Datça olup (311 km) an itibarıyla olumsuz bir ihbar alınmamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Bu arada, AFAD tarafından saat 16.01'de yine aynı bölgede 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildiği duyuruldu. Datça Kaymakamı Mesut Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını söyledi. Depremin hissedilmediğini belirten Çoban, "En yakın noktaya 311 kilometre. Depremin yakın bölgesinde ciddi etkisi olmuştur. Ancak bölgemizde bir olumsuzluk bulunmuyor" dedi.


Muhabir: Durmuş Genç