GİRİTLİ TÜRKLERİN BULUŞMASI

Yunanistan'ın Girit adasında yaşayan ya da adadan Bodrum'a göç eden bir grup, Gümüşlük...

GİRİTLİ TÜRKLERİN BULUŞMASI
Yunanistan'ın Girit adasında yaşayan ya da adadan Bodrum'a göç eden bir grup, Gümüşlük Akademisi Vakfı, Bodrumlular Derneği ve Bodrum-Kos Dostluk Derneği'nce düzenlenen etkinlikle bir araya geldi. Bodrumspor Yelken Kulübü'nde düzenlenen etkinliğe aralarında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız'ın da olduğu çok sayıda davetli katıldı. Prof. Dr. Yüksel Selek, konuşmasında, bir süredir Bodrum'da devam eden sözlü tarih ve kent müzesi çalışmaları kapsamında Girit'ten Bodrum'a göçenleri bir araya getirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Selek, şöyle dedi:
''Akdeniz'in gerçek sahibi, Bodrum'u şekillendiren sizlersiniz. Yaşadıklarınızı geleceğe sizler aktaracaksınız. Bu anlattıklarınız bugün kayıt altına alınıp ileride kurmayı planladığımız Yerel Tarih Kent Müzesi'nde saklanacak ve oraya 'Bu bölüm Bodrumlu ailelerin katkıları ile hazırlanmıştır' yazılacak.''
Giritli Mahallesi Sözlü Tarih Projesi Koordinatörü Şehbal Şenyurt da yerel tarih çalışmalarının Türkiye'de daha çok yeni olduğunu belirterek, ''Burada öncelikli olarak artık tanığı, temsilcisi çok azalmış olan anıları kayıtlara geçirmek, giderek geçmişe doğru bir yüzleşmenin kapısını aralamaktır'' dedi. Etkinliğe katılanlar, Türk ve Yunan müziği eşliğinde eğlendi.