Glutensiz Beslenmeyi Anlattı

Oasis Sağlıklı Beslenme ve Mutlu Yaşam Sohbetleri’ne konuk olan Diyetisyen Banu Belkıs Güner, glutensiz beslenmeyi anlattı. 

Glutensiz Beslenmeyi Anlattı

Oasis Küçük Toplantı Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte Kent Haber’e konuşan Banu Belkıs Güner, son zamanlarda oldukça yaygınlaşan glutensiz beslenme hakkında uyarılarda da bulunarak şunları dile getirdi:

“Günümüzde glutensiz beslenmeyi seçen kişilerin sayısı çölyaklı kişilerin sayısından oldukça fazla. İnsanlar neden glutensiz beslenmeyi seçiyor? Bu bir trend mi yoksa gaz şişkinliği, ishal, kabız gibi gastrointestinal sistemlerindeki şikayetlerin fazlalığından dolayı mı? Gluten dost mu, düşmanı mı? Bunu konuşuyoruz. Eğer medikal bir gereklilik varsa biz gluteni diyetten çıkardığımızda oldukça faydalı bir diyet haline geliyor. Fakat zayıflama amaçlı veya trend olduğu için gluteni diyetten çıkartmak bazı zararlar da meydana getirebilir.”

Glutensiz beslenme kararının bir uzmanla birlikte verilmesi gerektiğinin altını çizen Güner, “Trend oldu diye veya sosyal medyadan ya da birisi yapıyor diye yapmaktan ziyade bir uzman eşliğinde gluteni diyetten çıkarıp çıkarmamanın kararının verilmesini tavsiye ederim” diye konuştu. 

Glutensiz beslenmenin etkisini hızlı bir şekilde gösterdiğini de sözlerine ekleyen Banu Belkıs Güner, glutensiz beslenmenin kimler için uygun olduğundan da bahsederek şunları söyledi;

“Gaz şişkinliği, ishal, kabızlık, karın ağrısı, deri döküntüleri gibi şikayetleriniz varsa gluteni bir süre hayatınızdan çıkarttığınızda bunun geçtiğini göreceksiniz. Tekrar gluteni eklediğinizde eğer şikayetlerini geri geliyorsa o zaman glutene karşı bir hassasiyete sahipsiniz ve gluteni diyetinizden çıkartmanız gerekiyor. Eğer çölyak hastasıysanız kesinlikle diyetinizden çıkartmanız gerekiyor. Gluteni hiçbir şekilde ağzınıza değdirmemeniz gerekiyor. Şikayetlerinize göre değişecektir fakat zayıflama için gluteni diyetten çıkartmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.”

Sohbet programı, 18 Ocak Cumartesi saat 15.00’te, Pelin Dumanlı'nın sunumu ile ‘Gastronominin Yeni Trendi Raw Food’, 25 Ocak Cumartesi saat 14.00’te, Yoga Eğitmeni Serpil Samay'ın sunumu ile ‘Yoga, Ayurvedik Beslenme ve Çakra İlişkisi’ konu başlıklarında devam edecek. 

Tüm sohbetlerin sonunda, katılımcılar arasında yapılacak çekiliş ile ücretsiz vücut analizi, atölye katılımı ve çakra bilekliği gibi hediyeler veriliyor.