Görme Engelliler İçin Kitap Seslendirdiler

Görme Engelliler İçin Kitap Seslendirdiler
Tiyatro sanatçıları, Altı Nokta Körler Derneği Fethiye Şubesi için “Firari Harfler” adlı öykü kitabını seslendirdi.

Yaşamlarını Bodrum’da sürdüren tiyatro sanatçıları, Altı Nokta Körler Derneği Fethiye Şubesi için “Firari Harfler” adlı öykü kitabını seslendirdi. 

Bodrum Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi’nde Yazar, Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg Seda Tansuker tarafından bir etkinlik organize edildi. Etkinlikte, Kerem Kobanbay ve Mihriban Er gibi yıllarını tiyatroya vermiş usta isimler, Tansuker’in yazdığı 56 öyküden oluşan “Firari Harfler” isimli kitabı, Altı Nokta Körler Derneği Fethiye Şubesi üyeleri için seslendirdi. Şube üyelerinin katılamadığı etkinlikte, tiyatrocuların seslendirdiği öykülerin kaydı alındı. Kayıtların, Altı Nokta Körler Derneği Fethiye Şubesi’ne gönderileceği bildirildi. 

Etkinlikte basın mensuplarına konuşan Seda Tansuker, şu bilgileri aktardı:

“Bu benim 5’inci kitabım. Bu kitabı ben yazdım ama proje arkadaşım Merve Akdemir’in aklına geldi. Ben aynı zaman İstanbul Altı Nokta Körler Derneği’nin de gönüllüsüyüm. Ben bu proje için İstanbul’daki şube ile görüştüm. Bodrum’da bu derneğin şubesi olmadığı için beni Fethiye’ye yönlendirdiler” dedi.

Tiyatro oyuncusu Kerem Kobanbay da duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Kelebekler Özgürdür’ diye bir oyun var. Görme engelli bir genç hakkındaki bir oyun. Ben bunu 2 sezon oynadım. Orada annesi çocuğa durmadan baskı yapıyor. ‘Sen tek başına yaşayamazsın, tek başına ayaklarının üzerinde duramazsın’ diye. Çocuk da ısrarla şunu söylüyor; ‘Anne, ben ayaklarımın üzerinde durabilirim. Sadece göremiyorum.’ Benim için görme engelli dostlarımız bütün engelliler gibi çok değerlidir. Her zaman elimden gelen desteği yapacağım.”

İlçede yaşamını sürdüren ünlü tiyatro sanatçısı Mihriban Er ise Altı Nokta Körler Derneği Fethiye Şubesi için güzel bir etkinlik düzenlediklerini ifade ederek şunları dile getirdi:

“Sevgili Seda Tansuker arkadaşımız hem daramaturg, hem öykü yazarı. Çok çalışkan, harika bir insan, çok sevdiğim bir insan. Bizim Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu için de çok emekleri oldu. Bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Onun öykülerini okumak için burada bulunuyoruz. Biz öyküleri severek seçtik, severek okuyoruz. Bunlar da kayıt altına alınıp Altı Nokta Körler Derneği Fethiye Şubesi’ne gidecek. Biz zevkle okuduk, onların da zevkle dinleyeceklerinden eminim” dedi.