GÖZALTINA ALINAN 11 KİŞİ SERBEST…

Bodrum’da bulunan ABD Donanmasına bağlı ''USS The Sullivans'' destroyerinden çıkan...

GÖZALTINA ALINAN 11 KİŞİ SERBEST…
Bodrum’da bulunan ABD Donanmasına bağlı ''USS The Sullivans'' destroyerinden çıkan ABD'li askerleri protesto etmek isteyen ve polis ekiplerince gözaltına alınan 11 kişi çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan 11 kişi Bodrum Adliyesine yoğun güvenlik önlemleri altında getirildi. Zanlılar güvenlik gerekçesiyle adliyeye arka kapıdan sokuldu. Yaklaşık bir saat süren ifade işlemlerinin ardından zanlılar mahkemeye sevk edildi.

Mahkeme sırasında Adliye önünde bekleyen yaklaşık 50 kişilik grup için Bodrum İlçe emniyet müdürlüğüne bağlı polis ekipleri ve bölgeye takviye gelen çevik kuvvet ekipleri hazır bekletildi. Yaklaşık bir saat süren mahkemenin ardından 11 kişi serbest bırakıldı. Arkadaşları tarafından adliye bahçesinde karşılanan gruptakiler daha sonra basın açıklaması yaptı.

Gruptakiler adına basın açıklaması yapan Recai Altuntaş, ''Türkiye'nin hiçbir yerinde Amerikan askeri elini kolunu sallayarak gezemeyecek. Biz her şart altında mücadeleye devam edeceğiz'' dedi.

Amerikan askerlerinin Bodrum'da olduğu için Bodrum'a geldiklerini ifade eden Altuntaş, ''Amerikan askerlerine Bodrum'u zehir ettik. Her gittikleri yerde, arkalarına baka baka yürüyorlar. Ellerimizde çuvallarla bütün sokaklarda gezdik. Hiçbir şekilde dışarıya çıkarmadık. Biz Amerikan askerlerini protesto etmek istediğimizde hatta daha başlamadan polisin çok sert darbesiyle karşılaştık. Çoğu arkadaşımız yaralandı. Darptan sonra arkadaşlarımız polis tarafından tehdit edildi'' diye konuştu.

Yaklaşık 60 kişilik grup daha sonra sloganlar atarak adliyeden ayrıldı.