GÖZLEM ÇAKMA ÇIKTI, MAHKEMELİK OLUYORLAR!..

Önceki gün yerel ve ulusal basında Bodrum'da gözlemlenen garip yaratık başlığıyla...

GÖZLEM ÇAKMA ÇIKTI, MAHKEMELİK OLUYORLAR!..
Önceki gün yerel ve ulusal basında Bodrum'da gözlemlenen garip yaratık başlığıyla gündeme gelen fotoğrafın bir bibloya ait olduğunun ortaya çıkması üzerine, başkanlığını Haktan Akdoğan'ın yaptığı Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Merkezi bir açıklama yayınlayarak “kamuoyu ve basına karşı olan sorumluluğumuz çerçevesinde, bizleri yanlış bilgilendiren bu kişi hakkında hukuki girişim başlatmak konusunu değerlendirmekte olduğumuzun bilinmesini isteriz” ifadeleri kullanıldı.

5 yıldan beri Bodrum’da yaşayan 63 yaşında Gülsevin Alemdar tarafından çekildiği iddia edilen “Fairy Alien” fotoğrafı dünya dışı varlıklar ile ilgilenen araştırmacıları harekete geçirmişti. Kendilerine ulaşan fotoğrafı inceleyen ve
fotoğrafın sahte olmadığı, fotoğrafı yollayan kişinin de güvenilir olduğu kanaatine varan Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan da konuyla ilgili gözlemi yaptığı iddia edilen kadınla basına ropörtaj vermişti.

Haberin yayınlanmasının ardından ise görüntünün 2012 yılında yurtdışında yayınlanmış bir biblo çalışmasına ait bir fotoğraf olduğu ortaya çıktı. Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan, bu tür yaratıkların dünyanın pek çok yerinde görülebildiğini, ilgilendikleri konu itibariyle ne kadar özenli davranılsa da benzer yanıltmalarla karşılaşabildiklerini vurgularken, Sirius UFO ve Uzay Bilimleri Merkezi bugün konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Açıklama şu şekilde;

“Ülkemizin dünya dışı zeki yaşam ve Ufoloji konusunda bilimsel araştırmalar yapan merkezi olan Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi, 1998 yılından bu yana evrende yalnız olmadığımız gerçeğini yazılı ve görsel kanıtlarla, ayrıca tanık ifadeleriyle Türk halkına sunmak ve herkesi bu çok önemli evrensel konuda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Merkezimize her gün fotoğraf, görüntü, deneyimlenen olaya ilişkin tanık ifadesi içeren çok sayıda başvuru yapılmaktadır. İletilen yüzlerce materyalin içinden birçoğu yanılsama, atmosferik fenomenler ve dezenformasyon gibi bulgularla elendiğinde geriye kalan vakalar daha zorlu ve titiz bir süreci gerektirmektedir. Bu noktada eldeki sınırlı materyali en sağlıklı şekilde değerlendirebilmek için araştırma metodolojisi bakımından önümüzde iki temel yöntem vardır: 1) Görüntü analizi, 2) Tanığın güvenilirlik değerlendirmesi.

Dün (14 Temmuz) basına da yansıyan “Bodrum Fairy Alien” vakasında bize yapılan bildirimde sunulan görüntünün dijital bir manipülasyon içermediğinin filtre programlarla anlaşılması, tanık bayanın 63 yaşında, aydın, inançlı ve sosyal ilişkileri bakımından saygın bir şahsiyet olarak tanınması, zihinsel ve entelektüel anlamda yüksek güvenilirlik sergilemesi, ifadelerindeki tutarlılık, ayrıca Bodrum bölgesinde rapor edilen yoğun UFO faaliyetleri ve fotoğrafta görülen varlık tipine ilişkin başka raporların da daha önceden Merkezimize ulaşmış olması, varlık tipinin dünya literatüründe de yer alması gerçeği karşısında, olayın kamuoyuyla paylaşılması fikri ağırlık kazanmış ve akabinde paylaşım yapılmıştır. Ardından yapılan araştırmada, görüntünün daha önce yurtdışında yayınlanmış bir maket çalışmasına ait bir fotoğraf olduğu ve Merkezimizin, basınımızın ve dolayısıyla kamuoyunun tanık tarafından yanlış bilgilendirildiği üzüntüyle anlaşılmıştır. Ufoloji alanında çalışan her araştırmacı belli bir risk payıyla ilerlediğini bilir. Ayaklarınızı ne kadar sağlam bir zemine basmaya çalışırsanız çalışın, özellikle internet çağı sonrasında
yanlış bilgilerin sürekli şekilde üretildiği ve dezenformasyonun kol gezdiği bir alanda, hiç ihtimal vermediğiniz farklı bir parametreyi karşınızda bulabilirsiniz. Uzun yıllardır vazgeçilmez prensip edindiğiniz araştırmacı titizliğiniz ve bilgi paylaşma konusundaki şeffaflık anlayışınızın, istisnai bir durumda, uçsuz bucaksız internet ortamından alınmış bir fotoğrafla sizi yanlış bir kanaat ve karara götürebildiğini de görebilirsiniz. Bu, UFO araştırmalarının doğasında vardır.

Bu kurumsal kimliğin korunması sadece Merkezimiz için değil, dünyadışı zeki yaşam ve UFO fenomeni konusunda sağlıklı bilgi ihtiyaç ve arayışı içinde bulunan kamuoyu ve basın bakımından da önem taşımaktadır. Yukarıdaki ve benzeri dezenformasyon içeren bildirimler kamuoyunun konuya dair bilgilenme hakkına bir tecavüz niteliği taşımaktadır. Bu bakımdan, kamuoyu ve basına karşı olan sorumluluğumuz çerçevesinde, bizleri yanlış bilgilendiren bu kişi hakkında hukuki girişim başlatmak konusunu değerlendirmekte olduğumuzun bilinmesini isteriz” ifadeleri kullanıldı.