GÖZLÜK BENZETMESİ

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ''Balık çiftlikleri sahipleri gözlerindeki dolar...

GÖZLÜK BENZETMESİ
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ''Balık çiftlikleri sahipleri gözlerindeki dolar gözlüklerini çıkarsınlar'' dedi. Bakan Pepe, Muğla'nın Göcek beldesinde yaptırılan atık su arıtma tesisinin açılışına katıldı. Pepe, burada yaptığı açıklamada, balık çiftlikleriyle ilgili 13 Mayıs 2006'da çıkarılan Çevre Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle kapalı koy ve hassas bölgelerdeki balık çiftliklerinin bir yıl içerisinde taşınması için çiftlik sahiplerine süre verdiklerini söyledi.
Söz konusu sürenin 13 Mayıs 2007'de dolduğunu anlatan Pepe, ''Balık çiftlikleri sahipleri ile toplantılar yapmıştık. Birbirimizi anladığımızı zannediyorduk. Ama arkadaşlar idari yargıya giderek Danıştay'dan yürütmenin durdurulması kararı aldılar. Hukukçularımız yürütmenin durdurulmasını inceleyip gerekli itirazları yaptılar'' dedi.
Bakan Pepe, sözlerini ''Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim ki bizim balıkçılarla, balık çiftlikleri olan patronlarla kan davamız yok. Ama bu kişiler ellerini vicdanlarına koyup şu anda üretim yaptıkları kapalı koyların hassas bölgelerin durumlarına eğer gözlerindeki dolar gözlüklerini çıkararak bakarlarsa öyle zannediyorum ki yaptıklarının hiç de doğru olmadığını görürler. Bu kanunun emrettiği yoldan dönmek mümkün değildir. Balık çiftlikleri Türkiye'nin tamamını kendi çiftlikleri olarak görmesinler '' diyerek sürdürdü.
Çevreyi koruma konusunda herkese görev düştüğünü belirten Osman Pepe, ''Herkes çözümde pay sahibi olmalı. Güzellikler gittiğinde geri dönüşü yok. Biz çevreyle ilgili gerekli kanunları, yönetmelikleri çıkardık'' dedi.
Çevre ve Orman Bakanı Pepe, ''Toplumumuz 3-5 yıl önceki çevre hassasiyetlerinden bugün fersah fersah ileride. Toplumsal bilinç gelişiyor. Kurumlar sorumluluklarının farkında. Ben, 22 Temmuz seçimlerinde de seçmenin çevre ve daha çok çevre hassasiyetine yönelik talepleri olmasını temenni ederim'' diye konuştu.
Osman Pepe, Türkiye'nin Özel Çevre Koruma Bölgeleri de dahil önemli sahillerinde arıtma tesislerinin hayata geçirilmesi için çalışmaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.