Green Destination'un Türkiye Partneri Oldu

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli, daha önce Türkiye adına Yunanistan’dan bir firmanın yürüttüğü Green Destination Kurumu’nun Türkiye Partneri oldu. 

Green Destination'un Türkiye Partneri Oldu

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli, daha önce Türkiye adına Yunanistan’dan bir firmanın yürüttüğü Green Destination Kurumu’nun Türkiye Partneri oldu. 

Dünya Turizm Teşkilatı (UNWTO) Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) tarafından onaylanan ve yetkilendirilen Green Destination Kurumu’nun Türkiye partneri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli oldu. 

Sahiller, kıyılar, varış yerleri ve oteller için Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Ödülü ve Sertifikası veren kurumun Türkiye Partnerliğini daha önce Yunanistan’dan bir firma yürütüyordu. Ödül veya Sertifika alan yerler, bu kurumlarım internet sitelerinde tüm dünyaya 2 yıl boyunca tanıtılıyor. Tuncay Kuleli, Green Destination Kurumu'nun Türkiye Resmi Partneri olarak ilk kez uluslararası haritada Bodrum'un yer almasını sağladı. 

Konu ile ilgili Kent Haber’e bir açıklama yapan Prof. Dr. Tuncay Kuleli, “Bireysel çabalarımızla Türkiye Partnerliğini alabildik. Daha önce bizim adımıza bu işi Yunanistan’dan bir firma yürütüyordu. Türkiye’den sertifika almak isteyenler önce Yunanistan’daki bu firmaya başvurmaları gerekiyordu. Şimdi bu partnerliği alarak Dünya’daki 17 partnerden biri olmayı başardık. Tabi bunda 25-26 senelik turizm çalışmalarımızın katkısı oldu. Bu sertifikayı almak çok önemli çünkü bu kurumların web sayfalarından sertifika alan yerler 2 yıl boyunca ücretsiz tanıtılacak. Yılda bu haritayı 2 milyar kişi görüyor. Türkiye’de bu sertifikayı alan hiçbir yer yok fakat Yunanistan’da 5-6 tane ada var. İnşallah çalışmalarımızla Bodrum’a da bu sertifikaları getirmeyi hedefliyoruz. Tabi burada yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Yerel yönetimleri bu konuyla ilgili bilgilendirmeye çalışacağız” dedi. 

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli, “Özellikle Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça gibi turistik bölgelerimizde Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Ödülü veya Sertifikası alabilecek birçok sahil, kıyı, destinasyon ve otel bulunmaktadır. Dünya çapında turizmde yaşanan rekabet son yıllarda artan bir şekilde Sertifikasyonlu veya Ödüllü bölgeler lehine gelişmektedir. Bizler de bölgemizdeki turistik alanlar için dünyadaki bu sürece dahil almamız gerekmektedir. Sertifikasyon ve Ödül programı ve başvuru süreçleri ile ilgili bizimle iletişime geçebilirler” ifadelerini kullandı.