Güllük Liman Sahası ICC Grup'un...

Özelleştirme İdaresi, Güllük Liman Sahası’nın özelleştirilme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifin 35,3 milyon TL ile ICC Grup İnşaat Ticaret Ltd.Şti. tarafından verildiğini belirtti. Böylelikle Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait olan liman 45 yıllığına özelleştirilmiş oldu.

Güllük Liman Sahası ICC Grup'un...

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Güllük Limanı’nın özelleştirilmesi üzerinden iktidarı eleştirdi. Devlet hazinesinin sıfırı tükettiğini öne süren Alban, “18 yıldır Cumhuriyetin bütün birikimini sattılar. Şeker Fabrikalarından, Sümerbank’a kadar değerli olan tüm kamu kuruluşlarını yandaşa peşkeş çektiler. Şimdi satacak bir şey kalmayınca, Güllük Limanı özelleştirmesinden medet umuyorlar. Gözlerini Muğla’ya diktiler, satılacak ne varsa araştırmasını yapıyorlar” dedi. 

Limanının özelleştirilmesine Milas halkının başından beri karşı çıktığını vurgulayan CHP’li Alban, özelleştirme süreciyle ilgili kendilerine ve halka bilgi verilmediğini iddia etti. Limanın, 260 yat bağlama kapasiteli 3 çıpalı yat limanına dönüştürüleceğini belirten Alban, "Biz buranın halkın katılımıyla, yerel yönetimlerinin görüşünün alındığı bir projeyle değerlendirilmesini talep etmiştik. Fakat AKP iktidarı buralara göz koymuş. Bir yağma süreciyle karşı karşıyayız" dedi. 

Toplamda 142 bin metrekarelik bir kullanım alanına sahip projenin yapım aşamasında adım adım konunun takipçisi olacaklarını belirten Alban, "imar planına aykırı bir işlemin tespit edilmesi halinde yasal yollar dahil olmak üzere, halkımızın tüm haklarını savunacağız" diye konuştu.