GÜMÜŞLÜK, DÜNYACA ÜNLÜ BİR GURUBU MİSAFİR ETTİ

12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Kronos Quartet grubunun konseriyle...

GÜMÜŞLÜK, DÜNYACA ÜNLÜ BİR GURUBU MİSAFİR ETTİ
12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Kronos Quartet grubunun konseriyle devam etti.

İlçeye bağlı Gümüşlük Mahallesi'ndeki Koyunbaba Antik Taş Ocağı'nda düzenlenen festivalde, ABD’li Grammy ödüllü Kronos Quartet grubu sahne aldı.

Festivalin sanat yönetmeni piyanist Eren Levendoğlu, gecede yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Sevgili Klasik müziksever dostlarımız, sizleri bugün burada görmekten çok büyük mutluluk duyuyoruz. Bu akşam bizim için çok özel bir akşam. Çok gurur duyduğumuz bir akşam ve bu akşamı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. 7 yıl boyunca bu akşamki konserin hayalini kurduk. Kronos Quartet’i festival sahnesinde görmek en büyük dileğimizdi ve şimdi onlar bu güzel gecede bize muhteşem bir repertuar sunacak. Sizler tarafından bu kadar ilgiyle karşılanması da bizi ayrıca çok mutlu ediyor. Bu özel konseri bizlerle buluşturan co-sponsorumuz BOSCH’a çok özel teşekkürlerimizle minnettarlığımızı sunmak istiyorum. Ayrıca festivalimizin ana sponsoru DenizBank’a, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon’a, Belediye personeline ve emeği geçen tüm dostlara teşekkür ediyoruz. Ve tabii özellikle de bu konser için gece gündüz çalışan küçük, harika ekibimize de teşekkür ediyoruz. Bu akşamki konserimizin dördüncü eseri bir dünya prömiyeridir. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin eser siparişi Üzerine, 2013 yılında festivalimize katılan Besteci ve Gitarist Derek Gripper’in uyarlamasını yaptığı “Miniyamba“ adlı parçanın dünya prömiyeri sevgili konuklarımız tarafından seslendirilecek. Festivalimiz, 8 Ağustos’a kadar birbirinden değerli konser ve sanatçılarla devam edecek. Sizleri diğer konserlerde de aramızda görmeyi çok isteriz, şimdi iyi bir akşam geçirmeniz dileğiyle" dedi.

Daha sonra programına başlayan Kronos Quartet, farklı bestecilerin birbirinden güzel eserlerinden oluşan bir repertuarı Bodrumlu sanatseverlerle buluştururken bir de sürpriz yaptı. Kronos Quartet bu defa sahnede Tanburi Cemil Bey’in "Eviç Taksim" adlı eserini Stephen Prutsman düzenlemesiyle yorumladı. Grubun bu performansı büyük alkış aldı.

Yaklaşık iki saat süren konseri aralarında, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, eski bakan İmren Aykut'un da olduğu bine yakın sanatsever izledi.

Festival 8 Ağustosta "Nirvana ve Pink Floyd'dan Virtüöz Piyano için Seçmeler" Ayşedeniz Gökçin konseriyle sona erecek.