Gümüşlük’te Zalai ve Yener Konseri

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Macar kemancı Antal Zalai ve Türk piyanist Yener Gökbudak’ı, 25 asırlık Antik Taş Ocağı’nda konuk etti.

Gümüşlük’te Zalai ve Yener Konseri

Muğla’da klasik müziğin adresi haline gelen Gümüşlük’te keman ve piyano için derlenmiş eserlerle izleyici karşısına çıkan Antal Zalai ve Yener Gökbudak İkilisi, programda Franck, Ravel, Tchaikovsky ve Kreisler’in eserlerine yer verdi.

KEMAN VE PİYANO İÇİN YAZILMIŞ ESERLERİ SESLENDİRDİLER

Günbatımında 2 bin 500 yıllık tarihi mekânda klasik müzikseverlerle buluşan keman– piyano ikilisi, Bodrum’da ilk defa sahne aldı. Konsere Cesar Franck’ın, “Violin Sonata in A major” başlıklı eseriyle başlayan Antal Zalai ve Yener Gökbudak, bu eserden I. Allegretto ben moderato II. Allegro III. Recitativo-Fantasia: Ben moderato ve IV. Allegretto poco mosso başlıklı bölümleri seslendirdi. Ardından Mourice Ravel’den, “Tzigane” adlı yapıta yer veren müzisyenler, bu eserle gecenin ilk yarısı sonlandırdı. Gecenin ikinci yarısı Pyotr İlyiç Tchaikovsky’nin, “Souvenir d'un lieu cher Op.42” adlı yapıtının I. bölümü “Méditation - Andante molto cantabile” adlı eserle başladı. Bu eserin ardından yine aynı besteciden, “Valse-Scherzo in C major Op.34, TH 58”i seslendiren sanatçılar, programa Avusturyalı kemancı ve besteci Fritz Kreisler’in, “Caprice Viennois Op.2 adlı eseriyle devan etti. Gecenin son eserini yine Fritz Kreisler’den seslendiren İkili, programı bestecinin “3 Old Viennese Dances” başlıklı yapıtında yer alan “III. Schön Rosmarin”, “II. Liebesleid” ve “I. Liebesfreud” adlı bömümlerle sonlandırdı. 

Sanatçıları ayakta alkışlayan Bodrumlu klasik müzikseverlerin yoğun isteği ile tekrar sahneye gelen Antal Zalai ve Yener Gökbudak İkilisi, bis yaparak Edward Elgar’dan, “Salut d'Amour, Op. 12” başlıklı eseri seslendirdi. 

“BEETHOVEN’I ANLATMAK” TAŞ OCAKTA

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Bahçeşehir Üniversitesi’nin destekleriyle teatral konser “Beethoven’ı Anlatmak”ı tarihi taş ocağına taşıyor… 

Antik Taş Ocağı’nda 15 Ağustos Pazartesi akşamı saat 21.00’de BAU Conservatory etkinlik sponsorluğunda izleyici ile buluşacak olan teatral konser “Beethoven’ı Anlatmak”, Bodrumlular tarafından ilgiyle bekleniyor. Beethoven’ın başyapıtlarına ilham olan anlar ve anılar, bu performansta izleyici ile buluşacak. 195 yıl önce hayata gözlerini yuman büyük deha Ludvig van Beethoven, ardında yalnızca unutulmaz eserler değil aynı zamanda yaratıcı zihinlere emsal olacak dramatik bir hayat hikâyesi bıraktı. O hikâyenin dönüm anlarının canlandırıldığı bu konserde, Beethoven’ın notalarının bambaşka ayrıntıları keşfediliyor.