Gün Ağarana Kadar Yandı!

Turgutreis Karabağ’da otluk ve makilik alanda çıkan yangın, gün ağarırken kontrol altına alınabildı. Yangında yaklaşık 10 hektarlık alan küle döndü.  

Gün Ağarana Kadar Yandı!

Turgutreis Karabağ’da otluk ve makilik alanda çıkan yangın, gün ağarırken kontrol altına alınabildı. Yangında yaklaşık 10 hektarlık alan küle döndü.  

Bayrak Tepe mevkisinde akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın başladı. Otluk ve makilik alanda başlayan yangın, kısa süre içinde geniş bir alana yayıldı. Yangının ihbar edilmesi üzerine Turgutreis’in yanı sıra Bodrum’un diğer mahallelerinden de çok sayıda itfaiye ekibi yangın yerine sevk edildi. 

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Söndürme çalışmalarına AKUT Bodrum ve Muğla 911 Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği üyeleri de destek verdi. Kimi vatandaşlar söndürme çalışmalarını endişeli gözlerle takip etti. Jandarma ekipleri, çevrede güvenlik önlemleri aldı. 

Arazinin dağlık ve sarp olması, araç yolunun olmaması ve rüzgar, müdahalede ekiplere güçlük yaşattı. Alevler Turgutreis, Gümüşlük, Akyarlar, İslamhaneleri mahallelerinden görüldü. 

BAŞKAN ARAS DA YANGIN YERİNE GELDİ

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da yangın yerine gelerek itfaiye ekiplerinden bilgi aldı. Yangın bölgesinde de inceleme yapan Başkan Aras, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Şu an Turgutreis Karabağ bölgesindeyiz. Dağlık alanda çıkan bir yangın. Genelde makilik bir bölge. Meskun bir mahal değil. Ancak çok sarp bir yerdeyiz. İtfaiye ekipleri müdahale ediyor. Yol olmadığı için ekipler bir yere kadar müdahale ediyor. Şu an rüzgar yok. Muhtemelen kısa süre sonra kontrol altına alınacaktır.” 

Gece saatlerinde sarp tepeyi aşan alevler, Akyarlar ve Bağla bölgelerine gitme eğilimi gösterdi. Ekipler, yangının yayılmasını engellemek için yoğun çaba harcadı. Gece boyunca etkisini sürdüren alevler günün ilk ışıklarıyla birlikte Akyarlar bölgesine doğru ilerlerken ekipler karadan yangını çevirerek söndürmeyi, başardı. Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 1 helikopter de soğutma çalışmalarına destek verdi.

Yaklaşık 10 hektarlık alanın küle döndüğü yangında kundaklama şüphesi olduğu öğrenildi.