Gündem; Bodrum Mutasyonu Olur mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayram sonrası salgının etkisinin azalacağı bir döneme geçileceğini söyledi. Bakan Koca tam kapanma nedeniyle büyükşehirlerden akın yaşanan Bodrum için ise, "Bunun bir mutasyona sebep olabileceğini düşünmüyorum ama vaka artış riski taşıdığını söyleyebilirim" ifadesini kullandı.

Gündem; Bodrum Mutasyonu Olur mu?

Geçen haftadan başlayıp tam kapanma öncesi nüfus göçü zirveye çıkan Bodrum'da koronavirüs vaka sayılarında artıştan kaygılanılıyor. Bodrum'da yaşananlar günlerdir ulusal basın ve sosyal medyada gündemden düşmüyor. Hürriyet Gazetesine konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hem ülke genelinde koronavirüs ile mücadeledeki hedefleri açıklarken Bodrum ile ilgili düşüncelerini de açıkladı.

"BAYRAM SONRASI 5 BİN OLABİLİR"

Bakan Koca, Ramazan Bayramı sonrasını işaret ederek salgının etkisinin azaldığı bir döneme geçileceğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Yaz dönemi bunun mümkün olduğunu düşünüyorum. Vaka sayılarının bayram sonrası belli bir düzeye doğru iniş göstermesi ve bunun devamında kontrollü bir geçiş dönemiyle sürdürülmesi ve Haziran sonunda 40 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılamasını sağlamakta kararlıyız. Devamında 18 yaş üstünü aşılamayı sağlayabilirsek, yaz döneminin daha kontrollü geçeceğine inanıyorum."

Tam kapanma sürecinin sonunda vaka sayılarının olması gereken düzeye inmesini beklediklerini söyleyen Bakan Koca, "Cumhurbaşkanımız 5 binin altı gibi bir hedeften söz ettiler. Ben bu sayının bayram sonrasında olabileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

BODRUM MUTASYONU OLUR MU?

Sağlık Bakanı Koca, tam kapanma kararı sonrası tatil beldelerinde oluşan yoğunluğu da değerlendirdi. "Bu şekilde yoğun çıkışların olması olumlu bir durum değil" diyen Koca, "Ayrıca gidilen yerde kalabalık ortamların oluşması, bir risk taşıyor. O nedenle vatandaşlarımızın gittikleri ortamda birbiriyle teması olabildiğince önleyen bir davranış içinde olmaları gerekiyor. Bu hareketliliğin bir risk taşıdığını söyleyebilirim" değerlendirmesini yaptı. 

Bakan Koca, "Bodrum mutasyonu olur mu?" sorusuna ise, "Bunun bir mutasyona sebep olabileceğini düşünmüyorum ama vaka artış riski taşıdığını söyleyebilirim" yanıtını verdi.