Gündoğan Sahiline Nar Tugan Heykeli

Bodrum'da Nar Tugan etkinliklerinin düzenlenmesine öncülük eden isimlerden biri olan merhum Arif İsmet Vidinli'nin anısına Gündoğan sahiline bir Nar Tugan heykeli yerleştirildi. Arif Vidinli'nin ailesi tarafından vasiyeti olduğu öğrenilen projenin gerçekleşmesine Bodrum Belediyesi tarafından da destek verildi.

Gündoğan Sahiline Nar Tugan Heykeli

Binlerce yıl önce, Orta Asya’dan günümüze kadar ulaşan Nar Tugan (Doğan Gün) kutlamaları kapsamında her yıl 21 Aralık günü Gündoğan sahilinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bodrum’da Nar Tugan kutlamalarının başlamasında öncü isimlerden biri olan merhum Vidinli, ailesine bıraktığı vasiyetinde, gün dönümünün kutlandığı yere bir heykel yapılmasını istedi. Konuya ilişkin tarihi bilgiyi yaymak için birçok panel ve etkinlikler de düzenleyen merhum Arif İsmet Vidinli’nin anısına, ailenin talebi doğrultusunda heykeltıraş Mert Ege Köse tarafından bir Nar Tugan Heykeli tasarlandı. 

Pandemi şartları nedeniyle bu yıl kutlamaların yapılamadığı ve dolayısıyla açılışı yapılamayan Nar Tugan heykeli, Arif İsmet Vidinli'nin anısına, ailesi tarafından Gündoğan sakinlerine armağan edildi. Vidinli ailenin talebi üzerine başlayan süreçte, Hazineye ait halka açık bir noktada sergilenen heykel için gerekli izinlerin alındığı öğrenildi. Heykeltıraş Köse, Gündoğan Sahili'ne yerleştirilen tasarımını şu ifadelerle anlattı:

"Nar Tugan Güneşi; bir tam yuvarlak formun iki farklı dille anlatımıdır. Heykel form olarak bir bütünken, içerik olarak 2 farklı öğe barındırır. Alt gri kısım soğuk günleri, uyuyan dünyada 21 Aralık’a kadar kısalan günleri temsil eder. Üst kısmında yer alan kırmızı ve kıvrımlı yer, ateşi, sıcağı, aydınlığı, 22 Aralık’tan sonra uzayan günleri ve sıcak zamanları temsil eder. Heykelde bulunan eğim ise bütün bu mevsimleri yaşamamızı sağlayan eksen eğikliğini gösterir" dedi.

Öte yandan Bodrum Belediyesi’nin bir süre önce başlattığı, içinde görkemli bir Atatürk Heykelinin de bulunacağı meydan projesinde de sona gelindiği bildirildi.