GÜNDOĞAN’DA “DOĞAN GÜNEŞ” KUTLAMALARI

Nardugan kutlamaları kapsamında Gündoğan Kültür Merkezinde Türk Tarihi ve Kültürü...

GÜNDOĞAN’DA “DOĞAN GÜNEŞ” KUTLAMALARI
Nardugan kutlamaları kapsamında Gündoğan Kültür Merkezinde Türk Tarihi ve Kültürü konulu bir toplantı yapıldı.

Toplantıya Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, Yazar Erol Toy ve Yazar Doç. Dr. Haluk Berkman konuşmacı olarak katılırken, Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir, Gündoğan Belediye Başkanı İbrahim Bilgi, Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz başta olmak üzere çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Gündoğan Kültür Turizm ve Sanat Derneği (GÜNDER) tarafından gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Yazar Erol Toy, Osmanlı döneminde ve nardugan geleneklerinden bahsetti. Toy, tarihe çok dikkatli bakılması gerektiğini ifade ederek, “ Tarihe bakarken, tarihi anlatılanlara, anlattırılanlara, ya da yazdırılanlara bakmak lazım” dedi.

Yazar Doç. Dr. Haluk Berkman ise erken Türklerin simgelerinden bahsetti, Berkman konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Simge imgeden türer imge önce beyinde oluşan resim diyebiliriz. Asya’dan güneybatı yönünden oluşan göçler. Nereden gelmişler önemli olan 2 kol var. Bu göçler iklim değişiklikleri nedeniyle gerçekleşmiş. Dünyanın birçok noktasına göçler yaşanmış. Halen Afrika’da, Mısır’da, Türk oldukları bilinen kabileler var. Anadolu’da ise ilk göçlerden gelen kavimlerin izleri var. Örneğin Gaziantep’te Göbekli tepede M.Ö. 13.000 yıl önce kurulmuş bir bölgedir. Burada dairesel tapınaklar kurulmuş bu bölgelerde. Henüz daha Türk demiyoruz ama Asya kavmi oldukları kesin. Nardugan hayat ağacı ile yakından ilgilidir. Nar meyvesi kırmızı rengiyle ateşi ve güneşi simgeler, Nardugan da “doğan güneş” anlamını taşımıştır. Hitit Selçuk ve Urartu kültürlerinde farklılıklar gösterse de hayat ağaçları vardır. Nar burada alelade bir simge değildir. Bu hayat ağacı simgesini Amerika’da bulunan navajo kabilesinde de görüyoruz. Çok ilginçtir bu, buda bize ortak bir kültür olduğunun gösteriyor.”

Haluk Berkman’ın konuşması sırasında salonda bulunan yüzlerce öğrenci salonu terk etti. Parça parça salondan ayrılan öğrenciler rahatsızlığa neden oldu. Berkmen konuşmasında zaman zaman öğrencileri uyarmak zorunda kaldı.

Berkman’ın konuşmasının ardından son olarak Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek söz aldı. Masadan ayağa kalkarak yaptığı konuşmasına esprili bir şekilde başlayan Zeybek, “Bu toplantı çok güzel bir toplantı, buraya emek veren herkese ve ısrarla burada kalan, dinlemeyi seven gençlere teşekkür ederim ” diyerek şöyle konuştu:

“Bize Türklüğümüzü Atatürk öğretti. Türkler, Dünya ya uygarlığı öğreten bir millettir, İsterseniz adına kazak deyin, ister kenger deyin, hepimiz Türk’üz. Atatürk döneminde yazılmış tarihimizin genel hatlarını anlatan kitaplar vardır. İnsanlık tarihinde uygarlık ne zaman başladı, tarımla başladı, bunu kim başlattı; Türkler başlattı ” dedi.

Kutlama programı çerçevesinde Gündoğan Kültür Merkezinde fotoğraf sanatçısı Ataman Ayvaz’ın “Yansımalar” adlı sergisi de açıldı.