Güneşin Kadınları Basınla Buluştu

S.S. Güneşin Kadınları Bodrum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri, Bodrum’da görev yapan basın mensuplarına kooperatiflerinin çalışmalarını anlattı.

Güneşin Kadınları Basınla Buluştu

2019 Ekim ayında Eczacı Özlem Özdemir’in başkanlığında kurulan S.S. Güneşin Kadınları Bodrum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Bodrum’da üretilen yöreye özgü çeşit çeşit ürünleri, alıcıları ile buluşturuyor. 7 kadınla kurulan ve gün geçtikçe üye sayısı artan kooperatif, yaklaşık 100 üreticiye ulaştı. 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Konacık Mahallesi’ndeki Nilüfer Lokantası’nda ilçede görev yapan basın mensupları ile bir araya gelen Güneşin Kadınları, çalışmalarını anlattı. 

Kooperatifin Kurucu Başkanı Eczacı Özlem Özdemir, proje fikrinin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ait olduğunu ifade ederek şöyle dedi;

“Onun önderliğinde böyle bir proje hayata geçirildi. Onun önderliğinde 14 ildeki kadınlar bu projeyi gerçekleştirdi. Yöremizdeki üretici kadınlara destek vermek adına projeye başladık. Yöremizde halından tutun zeytin ve zeytin ürünlerine, mandalina, erişte gibi ürünleri üreten kadınlarımıza ulaştık. Onların ürettikleri ürünleri pazarla buluşturduk. Bodrum’daki ürünleri öne çıkararak yerelde üretilen ürünler üzerinden devam ettik. En önemli ürünlerden bir tanesi zaten zeytin ve zeytinden ürettiğimiz zeytinyağı. Değişik zeytin çeşitleri; sofralarımıza giren ve aynı zamanda zeytinyağlı sabun. Zeytinyağlı sabunumuz yöremizde otantik tekniklerle üretilen, bizim çok eski zamanlardan evlerimizde temizlik malzemesi olarak kullanılan bir üründü ve bunu öne çıkarttık. Bu da oldukça ilgi çeken bir ürünümüz.”

Ürünlerini alıcıları ile nasıl buluşturduklarını anlatan Özdemir, “Ürünleri çok değişik organizasyonların olduğu bu festivallerde, yereldeki organizasyonlarda, tüketici pazarlarında tüketici ile buluşturuyoruz. Aynı zamanda Bir web sayfamız var, web sayfamız üzerinden de yine internet ortamında tüketici ile yine ürünlerimizi buluşturuyoruz.” dedi. 

Kooperatifin amacından da bahseden Özlem Özdemir, konuşmasını şu sözlerle tamamladı;

“Sahada üreten kadının, sahadaki tüm sorunlarına kulak verip onu seslendirmek, duyurmak, ona pazarda destek olup ürünlerinin pazardaki sunumlarında onu güçlendirerek, ekonomik anlamda güçlendirip, ailesi ile çoluğuyla çocuğuyla daha ferah, daha güçlü, ayakları üzerine basan kadınlar olmaları için destek veriyoruz. Amaç tamamen kadına dair... Yani kadının güçlenmesi ile ilgili. Amacımız bu. Yerelde de oldukça geniş kadın kitlelerine, üretici kitlelerine ulaştığımızı düşünüyoruz ve yaptığımız bu çalışmada çok keyif alıyoruz. Aslında üretici kadınlarımızın doğal sahadaki tarlalarına, seralarına, halı tezgahında ürettiği halıya kadar onların yanına ulaşıp, gidip onlarla hayatlarındaki sorunlara da dokunmaya, onlara destek olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda yaptığımız işten çok mutluyuz. Keyif alarak yapıyoruz.”

Muhabir; Hamdi Yörür