GÜNEY EGE GEKA İLE GÜÇLENİYOR...

Turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan Travel Turkey İzmir...

GÜNEY EGE GEKA İLE GÜÇLENİYOR...
Turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan Travel Turkey İzmir Fuarı'na Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) damga vurdu. Aydın, Denizli ve Muğla illerinin turizm potansiyelini, ulusal ve uluslararası boyutta tanıtan GEKA'nın standı ziyaretçiler tarafından da büyük ilgi gördü.

İzmir Kültürpark Fuar Alanı'nda düzenlenen, 30 ülkeden alım heyetinin katıldığı Travel Turkey İzmir Fuarı'nda, Güney Ege Kalkınma Ajansı standı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Standı ziyaret edenler arasında Aydın Valisi ve GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Erol Ayıldız, GEKA Yönetim Kurulu üyeleri Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ve Muğla Valisi Amir Çicek'in yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal da vardı.

Ege'nin Zenginlikleri Tanıtılıyor…

Muğla'nın her köşesinde 12 ay turizm yapılabilecek kapasite olduğunu ifade eden Muğla Valisi Amir Çiçek şunları söyledi;

"Sizin kanalınızla bütün Muğlalılara şunu iletmek isterim; turizmi 6 ay değil 12 ay yaşayalım. Otelcimizle, restorancımızla turizm kapandı anlayışı ile durmayalım. Potansiyelimizi çok yüksek olan Muğla’mızda her ay turizm yapılacak durumdadır başta alternatif turizm olmak üzere" dedi.

Türkiye'de üçüncü büyük destinasyon bölgesi olduklarını belirten GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Ege'nin üç önemli ilinin farklı zenginliklerini de tanıttıklarını söyledi. Denizli, Muğla ve Aydın'da özellikle kıyı turizmine ilginin olduğunu ve bunun dışındaki alternatifleri de tanıtmayı amaçladıklarını dile getiren Alata, şunları söyledi:

"Ajans olarak alternatif turizmi güçlendirmeye çalışıyoruz. Alternatif turizm imkanlarımızı tanıtarak, yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Biz bölgemizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz. Tanıtımlarımız sonucu bölgemizde alternatif turizm gittikçe gelişiyor. Ajansımız destekli oluşturulan kür merkezleri ve kaplıcalar var. Bunun yanında yayla, spor, kış turizmi de yer alıyor. Bunları Ajans olarak daha da güçlendirerek cazip hale getiriyoruz. Aynı zamanda fuarlarda da tanıtmaya çalışıyoruz. Bunların sonuçlarını da hemen alabiliyoruz. Yabancı tur operatörlerinden talepler alıyoruz. Bu bizim için çok sevindirici, yaptığımız çalışmaların sonuçlarını görebiliyoruz. Bu da bizi daha da cesaretlendiriyor. Gittikçe bölge olarak daha güçlü olacağımızı düşünüyoruz."

Ajans olarak işin sahiplerini bu fuara getirdiklerini ifade eden Süleyman Alata sözlerine şöyle devam etti;

"Otellerimiz, tur operatörlerimiz burada. Oldukça yoğun ve hareketli stantlar var. Umarım bereketli olur" ifadelerini kullandı. Alata, son olarak fuarın zamanlamasına dikkat çekerek şöyle konuştu; "Tam turizm sezonun bittiği önümüzdeki turizm sezonunun planlandığı bir zamanda yapılıyor olması çok önemli. Turizmle ilgili kurum ve kuruluşlar dünyanın her yerinden buraya geldiler. Zamanlama olarak mükemmel." dedi.

Alternatif Turizm de Pazarlanıyor…

Güney Ege Bölgesi'nin turizm potansiyelinin tanıtıldığı toplam 330 metrekarelik stant alanında Güney Ege Kalkınma Ajansı, Aydın, Denizli ve Muğla İl Kültür Turizm Müdürlükleri, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Didim Turizm Altyapı Birliği Marmaris ve Köyceğiz Turizm Altyapı Hizmet Birliği (MARTAB), TÜRSAB Kuşadası, Didim ve Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulları, Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) ile Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (Denturod) temsilcileri bir araya geldi. Fuarda, Güney Ege'nin dünyaca bilinen deniz, kum ve güneş turizmindeki zenginliğinin yanı sıra, sağlık ve termal turizmi, eko turizm, kültür turizmi, doğal yaşam, kırsal turizm, sualtı dalış, sörf, uçurtma sörfü, yamaç paraşütü ve yelkencilik sporlarına yönelik macera turizmi gibi alternatif turizm olanaklarının tanıtılarak, bu alanların ulusal ve uluslararası düzeyde pazarlaması yapılıyor.

Standın önünde üç ilin ortak oyunlarından olan 'Zeybek' oyununun efeler tarafından sergilenmesi de ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi.