Günümüz Sinemasını Eleştirdi

Bodrum’da Ara Boyutlar Grubu tarafından düzenlenen "Arada Sinema" etkinliğinin konuğu, oyuncu ve yönetmen Mustafa Uzunyılmaz oldu.

Günümüz Sinemasını Eleştirdi

Oasis’te faaliyet gösteren Cinemarine Sinemaları’ndaki etkinlikte Kent Haber’e açıklama yapan Uzunyılmaz, Bodrumlu sinemaseverlerle sohbet etmek için bir araya geldiklerini dile getirerek “Bugün Dünya’nın geldiği durum ve kirliliğinden bahsederken bunu kirleten insandan bahsediyoruz. Dünya bir şekilde kendisini yeniler ama insan asla yenileyemez. İnsanın kendisinin doğaya ait olduğunu gösterecek bir şeyler lazım. Bu da sanatla oluyor. Bu buluşmayı biraz da onun üzerinden yapıyoruz.” dedi. 

Günümüz sineması ve dijital platformlar ile ilgili sorulan soruya da yanıt veren Mustafa Uzunyılmaz, dijital platformların sinemaya adeta atom bombası attığını ifade ederek “İnsan, kendi geleceğini bombaladı. Zenginlik, para olarak görülüyor. Hayatın kendisi, deneyim, her şeyi kültürel zenginlik üzerinden değerlendirmemiz lazım. İnsan ihtirası maalesef her şeyi yok etti. Geçmiş kültüründen bugüne varana kadar her şeyi silip süpürüyorlar. Ne aile aile olmuş, ne komşuluk komşuluk olmuş. Hiçbir şey kalmadı. Bütün bunlar, teknoloji, bu dijital ortam  ve maalesef insanların sanatla ilgili sorumsuzca hareket etmesinden kaynaklı. Bu arada sinema nereye gider? İzlenmeyen sinema olur mu? Filmi neden yapıyorsun? ‘Ben kendim için film yapıyorum’ diyor. O zaman resim yap ya da fotoğraf makineni al git çek.” dedi.

Önümüzdeki dönemlerde sinema salonlarının kapatılacağını savunan Mustafa Uzunyılmaz, “5 yıl sonra insanlar sinema salonunda film seyretmeyecek. Bunu kim yapıyor? Sinemacılar yapıyor. Böyle bir şey olur mu? İnsanoğlunun tedaviye ihtiyacı var ama o da sanatla olur. Bugünkü sinema, televizyon ve müzikle olmaz. Bugünkü müzikle tedavi edemezsin. Yıkıcı çünkü.” dedi.