Günün Kahramanı Oldu

Bodrum’a Tarihi kale burçlarındaki Türk Bayrağı’nın gönüllü bakımını yapan Füruzan Konca’nın anlatımı ile başlayıp, Andımız ile sona eren 2 dakika 8 saniyelik kısa film büyük beğeni kazandı.

Günün Kahramanı Oldu


Füruzan Konca 1976 yılında Muğla'nın Köyceğiz İlçesi'nde geldi dünyaya. 7 yaşındayken annesi terk etti, eğitim hayatı aksadı. Füruzan hanım 20 yaşındayken Bodrum'un Gürece Köyü'ne gelin geldi. İki evladı oldu. Çocuklarının eğitimine büyük önem gösterdi. Bugün 23 yaşında olan kızı Zehra üniversitede muhasebe bölümünü bitirdi. 16 yaşındaki oğlu Halil ise lise öğrencisi. 

Çevresinde çok sevilen ve sayılan bir kişi olan Füruzan Konca çevresinde yardımseverliği ve çocuk sevgisi ile tanınıyor. Eczacı kalfası olarak çalışan Konca'nın bir tutkusu ise tarihi Gürece Kalesi'nin burçlarında dalgalanan Türk Bayrağı'na gösterdiği özen. Füruzan hanım bayrağın rüzgarla parçalanmasına, kirlenmesine izin vermiyor. Periyodik olarak göndere yeni bayrak çekiyor. 

Füruzan Konca'nın bu eylemi kısa filme konu oldu. Filmi CHP Bodrum Kadın Kolları yaptırdı. Yapımcılığını Serdar Gündoğ'un, yönetmenliğini İlke İşisağ'ın üstlendiği kısa filmin fon müziğinde Yıldıray Gürgen'in “Vatanım Sensin” dizisi için aranje ettiği İzmir Marşı yer alıyor. Filmde, Füruzan Konca'nın olağan yaşamından izleyiciye aktarılan kesitte, Gürece Kalesi'ne çıkışı, bayrak ve vatan sevgisine ilişkin sözleri anlatılıyor. 2 dakika 8 saniye süren video, Andımız ile son buluyor.

23 Nisan 2021 günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda “Susar mıyız sandınız” hastag'i ile yayınlanan video büyük beğeni topladı. Sosyal medya paylaşımları ile dalga dalga yayılan video ile Füruzan Konca günün kahramanı oldu.

“Bu kadar büyük bir ilgi ile karşılaştığım için şaşkınım. Bu benim doğal davranışım” diyen Füruzan Konca "Başta çocuklar olmak üzere insanları seversek, bayrağımızı, vatanımızı seversek, hoşgörü içinde birlik ve beraber olursak aşamayacağımız hiçbir engel yok. Bütün olumsuzluklara rağmen ben ülkemin geleceğine güçlü umutlar ile bakıyorum" dedi.