Güreceliler Susuzluktan Kırılıyor!..

Bodrum’un Gürece Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, her yıl yaz aylarında zirveye çıkan susuzluk nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor . 

Güreceliler Susuzluktan Kırılıyor!..

Bodrum’un Gürece Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, her yıl yaz aylarında zirveye çıkan susuzluk nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor . 

Her sene yaz aylarında su sorunu yaşayan Gürece Mahallesi’nde aynı sorun bu yaz da yaşanıyor. Kent Haber’e ulaşan vatandaşlar, sularının yaz başından beri günün belli bir zamanında çok az aktığını geri kalan zamanda ise hiç akmadığını, su ihtiyacını tankerlerle karşıladıklarını dile getiriyor. Bir tanker suyun 300 TL civarında olduğunu aktaran mahalle sakinleri, 20 tonluk bir tanker suyun ise 4 günde tükendiğini anlatıyor.

Kent Haber’e ulaşan ancak ismini vermek istemeyen bir mahalle sakini, yaşadıkları sıkıntıyı şu sözlerle dile getirdi:

“Gürece’nin ne alçak yerlerinde, ne de yüksek yerlerinde su akmıyor. Haziran ayında su bir geldi, bir gelmedi. Temmuz ayında ise hiç gelmedi. Her sene su Haziran’da kesilir. Eylül’e kadar gelmez. Su olmadığı için ihtiyacımız tankerlerle karşılıyoruz. 20 tonluk bir tanker su 300 TL. Biz 5 kişilik bir aileyiz. Bir tanker su bize ancak 4 gün yetiyor. Gelen suyun da nasıl olduğunu bilmiyoruz. Temiz mi, değil mi? Geçen gün çocuğun kafasında sivilce gibi bir şey çıktı. Ne olduğu bilinmedi. Belki gelen sudan kaynaklıdır. Burada ayrıca kanalizasyon altyapısında da sıkıntı var” diye konuştu. 

Fatma Çakmakçı adlı başka bir vatandaş ise kış aylarından bu yana sularının olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu; 

“Suyumuzu kışın zaten tankerle getirdik. Bir hafta gelse bir ay yoktu. Şu anda 2 aydan beri bize hiç su gelmiyor. Su ihtiyacımızı yine tankerle karşılıyoruz. Bir tanker su da bize 20 gün dayanmıyor. Yetkilileri arıyorum, gelip bakıyorlar, sonra tekrar gidiyorlar. Hiçbir sonuç yok. Biz yıllardan beri bu sorunu yaşıyorduk ama geçen sene bundan iyiydik. Bu sene çok kötü. Rezillikten başka hiçbir şey değil. Susuz hiçbir şey olmuyor. Ne bir çiçek sulayabiliyoruz, ne bir balkon yıkayabiliyoruz. Hiçbir şey yok yani. Günlük temizliklerimizi nasıl yapıyoruz. Her şeyimizi biriktiriyoruz. Sonra hepsini bir kerede halletmeye çalışıyoruz. Her gün temizlik yapsak su yetmiyor zaten” dedi. 

Serdar Erdamar isimli bir başka mahalle sakini de “Su ya hiç gelmiyor. Geldiği zaman da ip gibi akıyor. Son 15 günde 2 defa su geldi. Biz de sularımızı tankerle getirttik” şeklinde konuştu. 

Gürece’de yaşamını sürdüren Murat Tekin adlı başka bir vatandaş da “Genellikle 3-4 gün kesildiği oluyor. Bazen de çok az geliyor. O da gün içinde 1-2 saat. Bizim depomuz var, su ihtiyacımız öyle gideriyoruz. Depo bitmediği sürece sorun yok ama bittiği zaman sorun yaşarız. Şu anda biz onu yaşamadık” dedi. 

Öte yandan Büyükşehir sistemine geçilmeden önce bölgenin su ihtiyacını karşılayan 2 adet kuyu bulunduğu, büyükşehir ile birlikte kuyuların kapatıldığı öğrenildi.