GÜVENLİK GÜÇLERİ ORGANİZATÖR AVINDA!..

Artan göçmen kaçakçılığı olaylarına engel olmaya çalışan emniyet güçleri, organizatörlerin...

GÜVENLİK GÜÇLERİ ORGANİZATÖR AVINDA!..
Artan göçmen kaçakçılığı olaylarına engel olmaya çalışan emniyet güçleri, organizatörlerin peşine düştü. Bugün Adliyeye çıkarılan 4 şüpheliden birinin, 6 kişinin hayatını kaybettiği tekne faciasının organizatörü olduğu bildirildi.

Sadece son bir ay içerisinde binlerce göçmenin yasa dışı geçiş için çıktığı denizde Sahil Güvenlik Botlarınca yakalandığı, öte yandan ölümle sonuçlanan olayların da yaşandığı Bodrum'da, göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 4 kişi yakalandı.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Amirliği ekipleri tarafından yakalanan Suriye uyruklu A.H.H.'nin 18 Ağustos gecesi Karaada açıklarında batan ve 1'i bebek toplam 6 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayı organize ettiği tespit edildi.

25 yaşındaki A.H.H.'nin, ölümle sonuçlanan olayda kurtarılan 24 kişinin alınan ifadeleri doğrultusunda eşgalinin belirlendiği ve kimlik tespitinin ardından yakalanması için çalışma başlatıldığı öğrenildi. KOM ekipleri, kimliği belirlenen ve Bodrum'da birçok göçmen kaçakçılığı olayını organize ettiği tespit edilen A.H.H.'yi iki gece önce Gümbet Mahallesinde yolda yürürken yakaladı.

KOM Amirliğinde işlemleri tamamlanan Suriyeli A.H.H. bugün öğle saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Öte yandan, Turgutreis bölgesinde görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından göçmen kaçakçılığı yapmak suçundan yakalanan 3 şüpheli de bugün adliyeye çıkarıldı. O.T., Y.D. ve M.S.D. isimli Türk vatandaşı 3 kişi, savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Akşam saatlerine kadar süren adli işlemler sonucunda Suriye uyruklu A.H.H., göçmen kaçakçılığı yapmak ve bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten tutuklandı. Sahil Güvenlik ekiplerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 3 kişiden M.S.D. göçmen kaçakçılığı yapmak suçundan tutuklanırken, diğer şüpheliler adli kontrol ve yurt dışı yasağı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Muhabir: Selçuk Şimşek