"GÜZEL" İNSANI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK...

Eski Avrupa güzeli Günseli Başar, Bodrum'da son yolculuğuna uğurlandı.  30 yıla...

Eski Avrupa güzeli Günseli Başar, Bodrum'da son yolculuğuna uğurlandı. 

30 yıla yakındır yaşamını Bodrum'da sürdüren ve yaşlılığa bağlı geçirdiği rahatsızlık nedeniyle İstanbul'da yaşamını yitiren Eski Avrupa Güzeli Günseli Başar, Bodrum'da toprağa verildi.

Başar için bugün Bodrum Belediye meydanındaki Adliye caminde cenaze töreni düzenlendi. Öğle namazına müteakiben düzenlenen törene, Başar'ın kızı Aslı Tunca, torunu Alexandra Su ile Başar'ın yakın dostları, MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran ve çok sayıda kişi katıldı.Tören öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başar'ın kızı Tunca, annesinin bütün isteklerini hatırlayıp yerine getiren dostlarına teşekkür etti. Yurt içi ve yurt dışından kendisini arayıp başsağlığı dileyenlere de teşekkür eden Tunca, şunları söyledi:

"İnsanın annesinin bu kadar çok sevildiğini görmesi çok kıymetli bir şey. Annem Bodrum'da 30 yıldan fazla bir zaman yaşamını sürdürdü. İki sene önce sağlık sıkıntıları olduğu için Bodrum'u üzülerek bıraktı . Bodrum'u çok sevdiği için son dört ay Bodrum'a benzeyen bir film izlemiştik ve o çok hoşuna gitmişti" dedi.

Cenaze merasimine katılan MHP İlçe Başkanı Asım başaran ise, Türk Milletinin başı sağ olsun diyerek, şöyle konuştu:

"Günseli Hanımefendi hayatı boyunca dünyaya adını duyurduğu milleti hiç bir zaman unutmadı. Bu milletin itibarının hak ettiği yerde olması için maddi manevi mücadele verdi. Bu mücadelesini bu günde çok anlamlı buluyorum. Bu günkü akillerin ne yönde hareket ettiğine bakarsanız çok müstesna bir şahsiyet olan Günseli Başar Hanımefendi de mücadelesini bu yönde vermişti. Böyle Hak'ka yürüdü, onuruyla, gururuyla, şerefiyle. Onu dünyaya tanıtan millete ait olmaktan gurur duymakla hakka yürüdü. Bunun da bugün bu değerlerin karşısında olan sanatçılara çok anlamlı bir mesaj olmasını temenni ediyorum. Günseli Hanımefendiye Allah'tan Rahmet diliyorum, onun aziz hatırası önünde minnet ve şükran duygularımızla eğiliyor. Cenabı Allah ruhunu şad eylesin, Cennetin en güzel köşelerinde oturtmayı nasip eylesin. Bu vesile ile sizinde ekranlarınız aracılıyla da kızı hanımefendiye de başsağlığı diliyoruz, Türk milletinin başı sağ olsun, bu değeri unutmayacağız" dedi.

Günseli Başar'ın kendisini çok seven yakın dostlarından birisi olan Belgin Baydemir, Günseli Başar'a en az ailesi kadar yakın olduğunu belirterek, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

"Başar'ın ailesi vardı ama bizde ailesi kadar yakındık. Birbirimize destek yapardık, bizim konserlerimize gelirdi, bizde onun hayvan severler cemiyetine katılırdık, diğer faaliyetlerine katılırdık. Evladı orada ama bizde bir başka evladı olarak çok üzgünüz. Hepimizin başı sağ olsun" dedi. 

Başar'ın cenazesi daha sonra kılınan cenaze namazının ardından camiden alınarak, Turgutreis beldesindeki Karabağ mezarlığına toprağa verildi.

GÜNSELİ BAŞAR KİMDİR'

Günseli Başar, 1932 yılında Diyarbakır'da doğdu. İstanbul'da Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğrenciyken bir gazete tarafından 1951 yılında düzenlenen güzellik yarışmasına katılan Başar, "Türkiye güzeli" seçildi. Başar, bir yıl sonra İtalya'da gerçekleştirilen Avrupa Güzellik yarışmasında Türkiye'yi temsil etti. "Avrupa güzeli" seçilen Başar, Avrupa'da güzellik unvanını kazanan ilk Türk oldu.