HACI HÜSEYİN AĞA'NIN MİRASINDA SATIŞ AŞAMASINA GELİNDİ!

Bodrum'da yüzlerce kişiye miras sürprizi yaşatan, birkaç yıldır haberlere de konu...

HACI HÜSEYİN AĞA'NIN MİRASINDA SATIŞ AŞAMASINA GELİNDİ!
Bodrum'da yüzlerce kişiye miras sürprizi yaşatan, birkaç yıldır haberlere de konu olan Voyvoda Hacı Hüseyin Ağanın miras davasında yeni gelişmeler var.

Geçmişte devlet adına vergileri toplayan bir görevli olduğu tahmin edilen, Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa'nın 8 çocuğundan 2'si olan Arif Ağa ve Hasan Ağa'dan kaldığı belirtilen mirasın bir bölümü için satış aşamasına gelindi. Mumcular ile Güvercinlik'te bulunan ve yaklaşık 20 milyon lira değerinde olduğu tahmin edilen arazileri kapsayan mirasın bir bölümünün satışının önümüzdeki günlerde yapılacağı bildirildi.

Osmanlı tapularını güncellemesi ve bu tür miras davalarında mirasçıları bir araya getirmesi ile tanınan emlakçı Tuncer Rıfat Barın, satışı yapılacak olan hisselerin sahipleriyle Muğla Barosu Avukatlarından Devrim Deniz'in de katılımıyla emlak ofisinde bir araya gelerek burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

2011 yılından bu yana süren miras davasında yavaş yavaş mutlu sona ulaştıklarını ifade eden Barın, "Artık vermiş olduğumuz bu mücadele, göstermiş olduğumuz iradeyle selamete çıkartıyoruz. Parselleriniz mahkeme yoluyla, ihale usulüyle satışa çıkartılacak" dedi.

Üç parselin Bodrum Adliyesi 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde 1 Aralık 2014 tarihinde ihale edileceğini belirten Barın, "İhaleye gerek mirasçılar, gerekse dışarıdan alıcılar katılabilir. Buradan gelecek olan hasılatın paylaşımını da 21 Aralık günü, alt soyları her kimse onlara paralarını avukatımız marifetiyle dağıtacağız" diye konuştu.

Bazı parsellerin üzerinde ev, iş yeri gibi işgallerin olduğunu ifade eden Barın, şöyle konuştu:

"Arazilerin üzerinde işgaller de var. Bir parselde balıkçı dükkanı, bir yerde de kendilerinin yaptığı binalar var. Bize kalsa Güvercinlik'in selameti için o bölgeyi komple alıp, metruk binaları tamamen yıkıp, turistik bir tesis haline getirilip o bölgedeki halka da bir gelir kapısı sağlar diye düşünüyorum" dedi.

Güvercinlik yolu üzerinde bulunan bir parselin çok kıymetli olduğuna da işaret eden Barın, "Mumcular Güvercinlik yoluna cephe olan bir parsel var. Bu parselin yani 600 m2'nin 400 bin liraya satılmasını tasarlıyoruz. Bu parseli alacak olan kişinin yanındaki bir parseli daha alması gerekiyor çünkü bitişik. Bu yatırımla ilgili taktik meselesi. Benim gönlümde yatan yolun altındaki alanların bir inşaat firması tarafından satın alınması ve değerlendirilmesi" şeklinde konuştu.

Satışlardan elde edilecek paraların Üç farklı aileye dağıtılacağını söyleyen Barın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"ilk etapta üç aileye para dağıtacağız. Bunların bir tanesinde 16 kişi, diğerinde 36 kişi ve en son parselde ise 24 hissedar var. Herkes bunlardan faydalanacak. Ama bazı parsellerin ise 300'e yakın hissedarı var. Bunlarda hukuksal anlamda sıkıntılar yaşandığı için kısa sürede çözülemiyor, satışlar gecikecek. Satışların önümüzdeki sene sonuna kadar tamamlanmasını düşünüyoruz. Bu üç parsel başlangıçtı, önümüzdeki aylarda çok daha fazla parsellerin paraları dağılmış olacak" dedi.

Barın, konuyla ilgili hissedarların kafasında soru işareti kalmaması ve kimsenin huzurunun bozulmaması için satışları mahkeme tarafından belge ve evrak ile satılmasını uygun bulduklarını belirtti.

Geçmişte Güvercinliğin tamamının bu sülaleye aitken, dönem içerisinde bazı alanların satıldığını tespit ettiklerini anlatan Barın, "Şuan biz 82 tane parseli temsil ediyoruz. Bu parsellerin içerisinde de, sülalenin farklı kollarından hisse satın alıp da hakları olan başka kişiler var. Bunun satışından onlarda haklarına düşenleri alacaklar. Bizim temsil etmediğimiz parsel sayısı 24 civarında. Geri kalan bütün parseller hissedarlarımıza ait" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili dört senedir yoğun bir hukuk mücadelesi verdiklerine vurgu yapan Barın, "Bu süre çok uzun olduğundan maalesef bazı dedikodular çıktı. Kaçtı mı, gitti mi dediler. Kaçmadığımızı buradan gösteriyoruz. Parsellerdeki haklar dağıtılmaya başlanacak" ifadelerini kullandı.

Mehmet Saylak isimli bir tapu sahibi ise tapuda yanlışların yapıldığını öne sürerek, şunları kaydetti:

"Benim evim yolun üzerinde, elimdeki tapuda yolun altında görünüyor. Bunun içinden nasıl çıkacağız. Ben yukarıdan yerimi satmadım, benim tapum yolun altında evim yolun üstünde. İşin içinden çıkamıyorum. Bu konuda 10'a yakın mağdur var" dedi.

Öte yandan 21 Aralık günü yapılacak üç parsel satışından elde edilmesi beklenen ve masrafların çıkartılmasından sonra geriye kalacağı tahmin edilen 500 bin liranın tapu sahipleri arasında paylaştırılacağı öğrenildi.