HALUK ELBE’DE "HAYAL MEYAL" SERGİ

Eylül Köksümer resim sergisi Bodrum Kalesi Haluk Elbe Sanat Galerisinde sanatseverlerin...

HALUK ELBE’DE
Eylül Köksümer resim sergisi Bodrum Kalesi Haluk Elbe Sanat Galerisinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

24 yaşındaki genç sanatçı, ilk kişisel sergisini ismi olan ''hayal meyal'', silinmeye yüz tutmuş, hafızada güçlükle canlandırılabilen durumları ifade etse de Eylül Köksümer için ''hayal meyal'' sözcükleri yaptığı resimlerin kendisi için taşıdığı anlam demek.

Sergideki resimlerde, bugüne dek hayal kuran insanlara dair yaptığı gözlemler, özellikle de ''hayal kuran insan'' hallerini işleyen Köksümer, bunun dışında resimlerinde ağırlıklı olarak arkadaşlarının, dostlarının ve kendisi için özel olan insanların portrelerine yer veriyor.

Sergide yağlı boya ve akrilik tuvallerden, kara kalem ve pastel boya ile yapılmış resimlere, linolyum ağaç baskı ve çinko baskılara kadar oldukça geniş bir alanda yapılmış denemeleri görmek mümkün.

Eylül Köksümer 1986'de İstanbul’da doğdu. 2010'da Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Bileşik Sanatlar Programından mezun oldu. Bu güne kadar çok sayıda karma sergide yer aldı.

Sergi hakkında Kent Haber mikrofonlarına bilgi veren Köksürer, ilk kişisel sergisini açtığını belirterek şunları söyledi.

“YYıldız Teknik Üniversitesi Bileşik sanatlar bölümünde okuyorum. 5 yıldan bu yana resim yapıyorum. Bu ilk kişisel resim sergim Hayal Meyal ismini taşıyor. Resimlerimde genellikle hayal kuran kişilere yer verdim. Hayale yatkın figürleri daha çok boyamayı tercih ettim. İlişkiler üzerine resimler yaptım. İlişkideki kadın ve erkeğin hayallerini boyadım. Daha çok portre çalışıyorum. Kara kalemde yapıyorum. Şimdiye dek hep siyah beyaz boyamıştım. Şimdi ilk defa renkli resimler yapıyorum. Renk benim için çok yeni bir konu. Genelde turistler çok iyi ilgi gösteriyor. Sergim 20 Ekim tarihine kadar açık kalacak.”

Bu arada sergiyi gezen sanatseverler, eserleri çok beğendiklerini ifade ederek genç sanatçıya başarılar diledi.