Hapishanedeki Kadınların Hikayelerini Yazdı

Hapishanede tanıştığı kadınların hikayelerinden esinlenerek “Seni Koruyan Kadınlar Var Bu Dünyada” kitabını yazan Oyuncu Gül Gülsün Yıldız, Bodrum’da bir imza günü düzenledi. 

Hapishanedeki Kadınların Hikayelerini Yazdı
Yıldız, birbirinin devamı 15 hikayeden oluşan “Seni Koruyan Kadınlar Var Bu Dünyada” adlı kitabı için Oasis İmge Kitabevi’nde bir imza günü gerçekleştirdi

Hapishanede tanıştığı kadınların hikayelerinden esinlenerek “Seni Koruyan Kadınlar Var Bu Dünyada” kitabını yazan Oyuncu Gül Gülsün Yıldız, Bodrum’da bir imza günü düzenledi. 

1994 yılında öğrenciyken 11 ay Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde yatan Sinema ve Tiyatro oyuncusu Gül Gülsün Yıldız, orada tanıştığı kadınların hikayelerini yıllar sonra kitap haline getirdi. Yıldız, birbirinin devamı 15 hikayeden oluşan “Seni Koruyan Kadınlar Var Bu Dünyada” adlı kitabı için Oasis İmge Kitabevi’nde bir imza günü gerçekleştirdi. H2o Yayınları’ndan çıkan kitabın imza günü, yoğun ilgi görürken Yıldız, kitaplarını okurları için imzalayan Yıldız, onlarla bol bol da sohbet etti. 

İmza gününde Kent Haber’e bir açıklama yapan Gül Gülsün Yıldız, kitabı ile ilgili şunları söyledi:

“Bu kitap yüzde 80’i gerçek hayat hikayelerinden alınmış, yüzde 20’si ise benim kurguladığım bir kitap. Aslında kadın hikayeleri diyebiliriz. Bu kitap aslında benim üniversite yıllarında yolumun cezaevine düşmesiyle başladı. Öğrenci dernek temsilcisi olduğum için 11 ay kadar ceza evinde kaldım. O süre içerisinde koğuş içerisinde adli mahkumlar vardı. O insanları çok merak ettim, onlarla iletişim kurdum, hikayelerini dinledim. Uzun bir zaman geçtikten sonra kitaplaştırabildim. Çünkü o süreçlerle yüzleşmek, o insanların acılarını kitaba taşımak önceleri pek aklıma yatmamıştı ama bir hocam bana ‘Bu yaşadıkların ölmesin, mutlaka tarihe not bırak’ dediği için yazmaya karar verdim. Türkiye’de kadın olmak hepimiz için zor. Oradaki kadınların çoğu eğitimsizdi. Ailelerinde şiddet görmüştü. Kocasını öldüren, torununu kuyuya atan. Gerçi bunların netliğini bilmiyoruz. Bunlar iddianamede yazanlardı. Bana burada kadınlar gerekçelerini anlatıyorlar. Yaşam hikayeleri.” 

Okuyucuların kitapla ilgili tepkilerini sorduğumuz Gül Gülsün Yıldız, oldukça olumlu geri dönüşler aldığını ifade ederek, “Mesela psikolog bir hanım kitabımı gazetede görmüş. Bana mesaj yazmıştı. ‘Cezaevinde kadınlarla, çocuklarla terapi yapıyorum, kitabınızı gördüm, okudum ve o kadınları biraz daha tanıyarak gittim’ diye yazmış ve bana bu kadınları kitaplaştırdığım için teşekkür etmiş. Güzel geri dönüşler aldım” dedi. 

Kitabını tiyatro oyunu haline getirmek istediğini de aktaran Yıldız, “Kitabı oyun haline getirmeyi düşünüyorum. Gerçi hepsi film niteliğinde hikayeler ama ben bu kadınları tiyatro sahnesine bir araya getirmek niyetindeyim. İnşallah önümüzdeki sezon için olur” diye konuştu.