Hattın 60 Kilometresi Tamamlandı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Turgutreis'te yapılan 160 kilometre kanalizasyon hattının 60 kilometresi tamamlandı.

Hattın 60 Kilometresi Tamamlandı

Bodrum'da Muğla Büyükşehir belediyesi tarafından başlatılan altyapı çalışmaları sürüyor. Bodrum tarihinin en büyük altyapı yatırımlarından biri olan ve yarımadanın batı kısımlarındaki mahallelerinin en büyük sorunlarından birini oartadan kaldıracak kanalizasyon çalışmaları devam ediyor. Oldukça hızlı ilerleyen çalışmalar kapsamında 160 kilometrelik kanalizasyon hattının 60 kilometresi tamamlandı. Proje kapsamında kanalizasyon çalışmalarının yanı sıra, 1485 adet baca imalatı ve 30 bin metrekare yol çalışması gerçekleştirildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Dünya Bankası ve İller Bankası’ndan sağladığı 83 Milyon Euro’luk kredinin 400 Milyon TL’si Bodrum ilçesinin altyapısı için harcanıyor. İlk etapta Bodrum halkının yüzde 30’unun yaşadığı Turgutreis, Akyarlar ve Gümüşlük çevresine 160 Milyon TL yatırım ile 160 kilometre kanalizasyon çalışması devam ediyor. Proje kapsamında Akyarlar, Peksimet, İslamhaneleri, Turgutreis, Bahçelievler, Geriş/Erdemil, Koyunbaba ve Gümüşlük Mahalleleri kanalizasyon hattına kavuşacak.

Bodrum’un en büyük arıtma tesisi olacak olan Turgutreis İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisinin inşaatına da geçtiğimiz günlerde başlandı. Bodrum Turgutreis Mahallesinde 2 Kademeli olarak planlanan ve ÇED Olumlu Belgesi alınan Turgutreis İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi’nin toplam kapasitesi 37 bin metreküp olacak ve 200 bin nüfusa hitap edecek. Proje kapsamında Atık su Arıtma Tesisine ait Deniz Deşarj hattı da inşa edilecek. 113 Milyon 600 bin TL’ye mal olacak tesiste 3 bin 337 metre uzunluğunda deşarj hattı da olacak.