Hayırseverin Yaptırdığı Okul Açıldı

Bodrum’da hayırseverler tarafından yaptırılan Yakaköy Havva Torun İlk ve Ortaokulu, düzenlenen törenle açıldı. Okulun açılmasıyla bölgedeki taşımalı eğitim sorunun sona ereceği bildirildi.

Hayırseverin Yaptırdığı Okul Açıldı

Yakaköy Mahallesi’nde Havva Torun adına torunu Mahmut Torun tarafından yaptırılan 16 derslikli 400 öğrenci kapasiteli Yakaköy Havva Torun İlk ve Ortaokulu, okul bahçesinde düzenlenen törenle açıldı. Törene, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkan Vekili İbrahim Akbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Amiral Turgut Reis İlkokulu öğrencileri halkoyunları gösteriler sundu. 

Açılış programında bir konuşma yapan hayırsever Mahmut Torun, “Dedemin bir niyeti vardı. Babama kısmet oldu. Babam da göremedi. Halamla beraber bana kısmet oldu. İnşallah güzel şeylere vesile olur. Benim çocuklar için gönülden dileğim, önce doğayı seven, hayvanları seven, vicdanlı çocuklar olarak büyüyüp ülkeleri için güzel şeyler yaparlar inşallah.” diye konuştu. 

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, eğitime katkılarından dolayı Torun ailesine teşekkür ederek şöyle dedi:

“Bir milleti, bir devleti geliştirecek, muasır medeniyetlerin üzerine çıkaracak en önemli şeyin eğitim olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğitime yatırımın, geleceğe yatırım olduğunu bilerek her açılan kütüphanenin bir karanlığı kapattığı, açılan bir okulun ise büyük karanlıkları aydınlığa dönüşecek birer yuva olduğunu düşünerek bu eseri bizlere kazandıran Torun ailesine ve geçmişte kaybettikleri tüm sevdiklerine Allah’tan rahmet diliyoruz.”

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ise Torun ailesini tebrik ederek “Onların yaptırdıkları bu bina ile burada eğitim öğretim görecek çocukların alacağı fayda ahirette onlara katkı olacak. Biz böyle inanıyoruz. Ümit ediyorum öbür tarafta onlar için bir kurtuluş vesilesi olur. Herkese de nasip olmaz. Vermek çok kolay bir şey değildir. Zordur. Sadece parası olan değil gönlü zengin olan, geniş olan insan verebiliyor.” şeklinde konuştu.  

Konuşmaların ardından hayırsever Mahmut Torun’a teşekkür plaketi ve çiçek takdim edildi. Ardından açılış kurdelesi kesilip okulu gezildi. Okulun açılmasıyla bölgedeki taşımalı eğitim sorunun sona ereceği bildirildi. 

Muhabir: Hamdi Yörür