HAYVANLAR VE BİZ SERGİSİ BODRUM’DA AÇILDI

İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) tarafından down...

HAYVANLAR VE BİZ SERGİSİ BODRUM’DA AÇILDI
İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) tarafından down sendromlu bireylerin hayatın her alanında var olabileceğini göstermek amacıyla organize ettiği “Hayvanlar ve Biz” adlı sergi, Bodrum’da açıldı.

Down sendromlu gençlerin iyi bir eğitim, doğru sosyalleşme desteği ve yaklaşımla neleri başarabileceğini göstermek isteyen İZEV Vakfı, farkındalık çabalarına yeni bir boyut getirmeyi amaçlayarak organize ettiği "Hayvanlar ve Biz” sergisi Milta Bodrum Marina Palmiye Meydanı’nda açıldı. Sergide yer alan 14 eserde Down sendromlu gençler, bir hayvanla aynı fotoğraf karesinde yer alıyor.

"Hayvanlar ve Biz" isimli çalışmada down sendromlu gençler, kimsenin yardımına gerek duymadan modellik yapıp, projenin her etabında yer alarak, sergilerde var oldukları fotoğrafları insanlara anlatıyor.

Sergi hakkında Kent Haber’e açıklamalarda bulunan İZEV Vakfı Genel Sekreteri Merve Kılıç, projenin amacını şu sözlerle anlattı:

“Biz İZEV vakfı olarak 1989 yılından beri toplumda engelli diye tanımlanan çocuk, genç ve yetişkinler için çalışıyoruz. Hem onları destekliyoruz hem de alanda onlara dair farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu proje bu bireylerin merkezinde yer aldığı uluslararası sosyal sorumluluk projesinin sergisi. Bir fotoğraf sergisi, 14 eser var. Tamamında farklı gençler dediğimiz bireyler modellik yaptılar. Onların hayatın her alanında yer alabildiğini anlatmak için çeşitli temalar kullandık. Şu anki sergimizin ismi “Hayvanlar ve Biz”. Her fotoğrafta özel bir genç hayvanla birleşti, aynı karede yer aldı. Her fotoğrafın bir kavramı var. Örneğin baykuşla birlikte poz veren arkadaşımız Baran, bilgeliği temsil ediyor. Biz doğadaki temiz duyguların insanlar aleminde bu bireylerin temsil ettiğine inanıyoruz. Bu mesajı vermek istiyoruz. Fotoğraflar bir stüdyoda Kaan Çaldıran tarafından çekildi, daha sonra hayvanlar onların yanına yerleştirildi.”

Sergi, 13 Ağustos Pazartesi gününe kadar açık kalacak.