HAYVANLAR VE İNSANLAR…

Birçok yönüyle tanınan Bodrum, hayvan sevgisi ile de bilinir. Sokakta yaşayan birçok...

HAYVANLAR VE İNSANLAR…
Birçok yönüyle tanınan Bodrum, hayvan sevgisi ile de bilinir. Sokakta yaşayan birçok kedi ve köpek ile evimizde beslediğimiz hayvanların başına gelebilecek bazı durumlar hakkında işin uzmanı olan Önder Çevik ile görüştük.

Veteriner Önder Çevik evimizde baktığımız hayvanların sıra dışı hareketler sergilemesi durumunda yapılacak ilk şeyin hayvanın bedensel bir rahatsızlığının olup olmadığını kontrol edilmesi olduğuna dikkat çekti. Hayvanımızın hemen veteriner hekime götürülmesi gerektiğini söyleyen Çevik, birçok bedensel rahatsızlığın sıra dışı hareketlere sebep olabileceğini ifade etti.

Veteriner Hekim Önder Çevik trafik kazalarında yaralanan hayvanlara karşı vatandaşların duyarlılığının arttığını ifade ederek bu tür kaza vakalarıyla karşılaşan bir insanın neler yapması gerektiği hakkında ise şunları söyledi;

‘’Öncelikle hayvanın nefes yolunun açık olup olmadığına dikkat etmek lazım. Bir kanama varsa kanamayı durdurma yöntemlerinde biri uygulanabilir. İlk yardım konuları insanlara uygulanan yöntemlerden pek farklı değil’’ dedi.

Önder Çevik sezon sonunda Bodrum sokaklarında dolaşan başıboş hayvan sayısında gözlenen artış konusunda da şunları dile getirdi;

‘’Irk köpeklerini sokağa atanlar var ama Bodrum boşaldıktan sonra sokakların köpek dolmasının nedeni kendi köpeklerini atması değil, sokaktaki hayvanlara sahip çıkmaları. Hayvanlar rahat rahat yiyecek içecek buluyorlar, bakımları yapılıyor ancak büyük şehre dönerken götüremiyorlar, hayvanlarda başka kapıları çalmaya başlıyor. Kediler karnını bir şekilde avlanarak doyuruyor ancak köpekler tam bir sefalet yaşıyorlar’’ dedi.