HAYVANLARA DİKKAT

Hava sıcaklığının 45 dereceye ulaştığı Muğla'da, hayvan barınağında yaşayan, aralarında...

HAYVANLARA DİKKAT

Hava sıcaklığının 45 dereceye ulaştığı Muğla'da, hayvan barınağında yaşayan, aralarında yeni doğum yapan 1 köpek ve yavrularının da bulunduğu köpekler, görevliler tarafından hortumla su sıkılarak serinletildi.

Sıcak havanın olumsuz etkilediği barınakta bulunan hayvanların zarar görmemesi için görevliler, bulundukları kafesleri temizleyerek, hortumlarla hayvanları tek tek yıkadılar.

Görevliler, barınakta yeni doğum yapan ''Alex'' adlı sokak köpeği ve 2 yavrusunu da uzun süre hortumla serinlettiler. Muğla Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Hacı Koç, son günlerde etkili olan sıcak hava dalgasından diğer canlıların yanı sıra köpeklerin de olumsuz etkilendiğine işaret ederek, ''Hayvanlar içerisinde sıcaktan en çok etkilenen, köpeklerdir. Bunlar içerisinde bir alt grup olan Kangal köpekleri ise sıcak havadan en fazla olumsuz etkilenen grup. Kangallar sıcakta uzun süre bekletilirse ölebilirler'' dedi.

Sıcak havalarda hayvanlar için alınacak önlemleri de sıralayan Koç, özellikle barınaklarda yaşayan hayvanların suluklarında sürekli suyun bulundurulması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

''Uygun temizleyicilerle ve bol su ile bu hayvanların sıcak hava etkisini kaybedinceye kadar belirli aralıklarla yıkanmasını öneriyoruz. Hayvan eğer çok kapalı bir ortamda kapalı bir alanda kalırsa, bu aşırı sıcak havalar hayvanları öldürebilir.'' (aa)