Hedefi Trail Kategorisinde İlerlemek

Bodrum’da yaşamını sürdüren yol koşucusu Fatma Taş, ilk kez katıldığı trail koşusunda 45 kilometre genel klasmanda üçüncü oldu.

Hedefi Trail Kategorisinde İlerlemek

Bodrum’da turizm sektöründe çalışan 32 yaşındaki Fatma Taş, 2016 yılından beri katıldığı çeşitli organizasyonlarda dereceler elde etti. Bugüne kadar yol koşularına katılan Taş, geçen hafta Latmos’ta 45 kilometre trail koşusuna katıldı. Patikada ve arazi koşusu olarak bilinen ve yol koşusuna kıyasla daha zor olan trail kategorisine ilk kez katılmasına rağmen, 45K kadınlar genel klasmanda üçüncü olan Fatma Taş, bundan sonra trail kategorisinde yarışacağını ifade ediyor. Taş, aynı zamanda kürek sporu da yapıyor. 

Spor yaşamı ve elde ettiği dereceler ile ilgili Kent Haber’e açıklamalarda bulunan Fatma Taş, şunları söyledi:

“Koşu, çocukluğumdan beri hayatımın içerisindeydi. İlkokulda başladım. Bayramlarda yarışlar olurdu. O şekilde başladım ve benim için de bir tutku haline gelmeye başladı. Kendimi bulduğumu düşünüyorum. Sonra bir süre voleybolla ilgilendim. Bir sakatlık geçirdim ve koşuya ara verdim. Tekrar başladım ve 2016 yılından beri çeşitli organizasyonlara katılıyorum. Kürsüye ilk 2019 yılındaki Bodrum Yarı Maratonu’nda kürsüye çıktım. 35 yaş altı kadınlarda 5K parkurunda ikinci oldum. Yine 2019 yılındaki BodRun’da 5K’da genel klasman kadınlarda birinci oldum. Bir ay önce İzmir Efes’te 5K kadınlarda genel klasmanda birinci oldum ve en son da geçen hafta Latmos’ta trailde 45 kilometre genel klasman kadınlarda üçüncü oldum. Normalde ben yol koşusu yapıyorum. Trail koşusunu ilk defa geçen hafta Latmos’ta koştum ve çok büyük bir başarı elde ettim. Çok zor bir parkurdu.”

Hedefinin trail koşularında ilerlemek olduğunu kaydeden Fatma Taş, “Bundan sonra hedefim yol koşusu değil, trail koşularında ilerlemek. Yenice’de 32 kilometre parkurunda koşmak istiyorum. Daha sonra Sapanca, Frig’te, BodRun’da, Yarı Maraton’da mücadele edeceğim. Bir sene sonra da Efes’te 120 K’da yarışmak hedefim var.” şeklinde konuştu. 

Bodrum’da antrenmanlarını nerelerde yaptığından da bahseden 32 yaşındaki sporcu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bodrum’da trail antrenmanlarımı genelde Kızılağaç’ta Leleg Yolu’nda yapıyorum. Bazen Pedasa’da yapıyorum. Yol antrenmanlarını da İçmeler bölgesinde ya da Gümbet, Bitez, Ortakent sahilinde yapıyorum. Bodrum’daki dağlar çok fazla rakımlı olmadığı için trail antrenmanlarına çok yeterli değil ama bir şekilde kuvvetlenmeye çalışıyorum.”