Hesabındaki 12 Kuruşu Dahi Aldılar!

Belgesel yönetmeni Cansel Karacan’ın telefonuna sızıp şifreleri ele geçiren dolandırıcılar, Karacan’ın banka hesaplarındaki 250 TL, 1 TL ve 12 kuruşu aldı. Dolandırıcıların 12 kuruşu dahi almaları şaşırttı.

Hesabındaki 12 Kuruşu Dahi Aldılar!

Vatandaşları dolandırmak için türlü türlü yöntemler deneyen dolandırıcıların son kurbanı, Annemin Sinemaları ve Tersine Göç belgesellerinin yönetmeni Cansel Karacan oldu. Karacan’ın hesaplarının bulunduğu bankaların mobil uygulama şifrelerini ele geçiren dolandırıcılar, hesaplardaki tüm parayı aldılar. Karacan, hesabında yüksek meblağ olmadığı için olayı ucuz atlattığına şükretti. 

Yaşadığı dolandırıcılık olayı ile ilgili Kent Haber’e konuşan Karacan, şunları söyledi:

“Bir bankanın mobil uygulamasından ‘hesabınıza para geldi’ diye bir bildirim geldi. Giriyorsunuz ve sizi başka bir sisteme yönlendiriyor ve tüm kimlik bilgilerinizi istiyor. Ben de bankayı aradım, ‘Normalde bu bilgi istenmiyordu, neden istediniz’ dedim. ‘Telefonunuzu güncellediyseniz biz de böyle bilgileri istiyoruz’ dediler. Ben de buna güvenerek giriş yaptım. Daha sonra sürekli para çekildiği, yeniden para geldiği gibi 4-5 işlem yapıldığı bildirimi geldi. Bu defa bankayı arayıp iptal ettim. Çünkü o işlemleri ben yapmadım. Onu iptal ettikten sonra başka bir bankanın mesajları gelmeye başladı. Onu da iptal ettim. Bir şekilde bir telefon numarasıyla siz aranıyorsunuz, normal bir hat. Telefonunuzda yaptığınız bütün şifreli işlemler, mobil işlemlerin bilgileri, kayıtları aktarılıyor. Kimlik bilgileriniz, şifreleriniz. Maalesef hepsi çalındı. Bütün kartlarımı iptal etmek zorunda kaldım. Ayrıca kimliğimi de yenilemek zorundayım. Çünkü seri numarasına varana kadar hepsi kopyalanmış oldu” dedi.

Hesaplarından birindeki 250 TL’nin alındığını söyleyen Cansel Karacan, diğer hesaplarındaki 1 TL ve 12 kuruşun dahi dolandırıcılar tarafından çekildiğini söyledi. 

Muhabir: Hamdi Yörür